KrajRegionWiadomość dnia

Święto Szlaku Orlich Gniazd „Juromania” już 20 września!

Średniowieczne rekonstrukcje, koncerty, pokazy kunsztu rycerskiego, kuchni regionalnej i historycznej. Za niespełna dwa tygodnie rusza Święto Szlaku Orlich Gniazd – „Juromania” 2019.

 

Szpitale w woj. śląskim to umieralnie?! RAPORT MIAŻDŻY!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera niedziela 19:50 w Telewizji TVS

Tegoroczne Święto Szlaku Orlich Gniazd „Juromania 2019” odbędzie się w dniach 20-22 września 2019 roku w blisko 25 lokalizacjach na terenie województw śląskiego i małopolskiego. Wspólne świętowanie rozpocznie się w piątek 20 września wystrzałem na Placu Biegańskiego w Częstochowie, który zamieni się w średniowieczny obóz. Uroczysta gala koncertowa z mappingiem odbędzie się 21 września na Zamku w Ogrodzieńcu. W finale imprezy zagrają Filharmonia Zabrzańska, Future Folk oraz Oberschlesien.

„Juromania to wydarzenie, które udowadnia, że województwo śląskie jest niezwykle różnorodne. To nie tylko zabytki przemysłowe skupione wokół Szlaku Zabytków Techniki, ale również atrakcje Szlaku Orlich Gniazd, które chcemy odkryć dla mieszkańców i turystów na nowo. Warto poczuć na własnej skórze klimat tych wyjątkowych miejsc, przenieść się do przeszłości i wziąć udział w tej wyjątkowej lekcji historii” – przekonuje marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Celem wydarzenia jest promocja Szlaku Orlich Gniazd, ze wszystkimi jego walorami: kulturowymi, przyrodniczymi, historycznymi oraz kulinarnymi. Dzięki Juromanii te wszystkie doznania będzie można przeżyć w krótkim czasie, by później wracać na Jurę i pogłębiać wiedzę o tym regionie, zwiedzając zamki, muzea i izby regionalne oraz korzystając z uroków unikatowej przyrody. Ideą Juromanii jest także przedłużenie sezonu turystycznego o kolejne tygodnie. Program imprezy zachęca do zwiedzania jurajskich obiektów, umożliwia wzięcie udziału w rekonstrukcjach historycznych, ukazujących zmagania militarne i codzienne życie w minionych epokach.

W programie tegorocznej odsłony święta Szlaku Orlich Gniazd znalazły się m.in. warsztaty, pokazy militarne i kulinarne, rekonstrukcje historyczne, zwiedzanie z przewodnikiem obiektów na szlaku, pokazy dawnych rzemiosł, prezentacje uzbrojenia, koncerty oraz zabawy i pikniki dla całych rodzin.

Pierwsza edycja święta odbyła się 22 września 2018 r. Uczestniczyło w niej około 20 tys. osób.

Szczegółowy program Juromanii można znaleźć na stronie: www.juromania.pl.

Źródło i foto: Slaskie.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Taka sytuacja: Wchodzicie do sypialni, a tam… WIELKI PYTON!

Z Katowic do Watykanu. Chcą dać papieżowi elektryczny samochód! [WIDEO]

Kampania na Śląsku jak ONE MAN SHOW? Mateusz Morawiecki i długo, długo nikt[WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close