Artykuł SponsorowanyKraj

Szkolenie online – wady i zalety

Od czasu ograniczeń w przemieszczaniu się i organizowaniu spotkań mamy prawdziwy wysyp wszelkiego typu szkoleń, kursów i webinariów online. Niektórzy pokochali tę formę zdobywania wiedzy i nowych umiejętności, inni wciąż zachowują sceptycyzm. Czy udział w szkoleniu online to zawsze dobry pomysł? Kiedy szkolenie online ma więcej zalet, a kiedy wad? Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem.

 

Szkolenia online, a szkolenia tradycyjne

Zanim przejdziemy do omówienia zalet i wad szkolenia online warto zastanowić się czym właściwie różnią się szkolenia przez Internet od tych stacjonarnych i jak wyglądają. Wiele osób uważa, że nazwa szkolenie online dotyczy wszelkiego typu programów edukacyjnych realizowanych przez sieć Internet. Warto jednak zdać sobie sprawę, że jedynie te programy, które realizowane są na żywo, w z góry wyznaczonym czasie powinniśmy uważać za szkolenie online. Wszelkiego typu programy edukacyjne, w których nie mamy kontaktu z prowadzącym powinniśmy nazywać raczej kursami online, kursami multimedialnymi (materiały edukacyjne mają postać uprzednio nagranych filmów video) bądź e-learningiem. Szkolenie online zawsze powinno być realizowane na żywo.

W tym względzie jest ono podobne do szkolenia stacjonarnego, realizowanego w sali szkoleniowej, w której musimy pojawić się określonego dnia i o określonej godzinie. Podobnie jest ze szkoleniem online, ma ono z góry wyznaczoną datę i godzinę, ale sala szkoleniowa jest zastąpiona wirtualną salą, np. w programie Zoom czy Teams.

W szkoleniu online, tak jak w szkoleniu stacjonarnym, uczestniczyć może jednocześnie ograniczona liczba osób. Powyżej pewnej liczby uczestników staje się ono bezwartościowe, uczestnicy nie mają możliwości skutecznego zadawania pytań, odbycia dyskusji czy wyjaśnienia z prowadzącym trudnych kwestii.

Zalety szkolenia online

Zalet szkolenia online jest całkiem sporo, a sporządzenie dokładnej listy nie jest możliwe. Uczestnicy tego typu wydarzeń edukacyjnych najczęściej na liście zalet wymieniają:

  • możliwość wzięcia w nich udziału z dowolnego miejsca, czy to z pracy, czy też z zacisza naszego domu lub mieszkania,
  • brak konieczności podróżowania, zwłaszcza jeśli chcemy wziąć udział w specjalistycznym szkoleniu niedostępnym w naszym miejscu zamieszkania czy zatrudnienia,
  • niższe koszty niż w przypadku szkoleń tradycyjnych wynikające z braku konieczności wynajmowania sali szkoleniowej, sprzętu do prowadzenia prezentacji czy zapewnienia uczestnikom wyżywienia,
  • możliwość powrotu do treści szkolenia, o ile jego organizator przewiduje utrwalenie przebiegu szkolenia w postaci nagrania i udostępnienie go uczestnikom,
  • ciekawe narzędzia uatrakcyjniające przebieg szkolenia, takie jak wspólna tablica, możliwość przeprowadzania szybkich testów wiedzy i quizów itp.

Wady szkolenia online

Do najczęściej wymienianych wad szkolenia online należą:

  • większy wysiłek związany ze skoncentrowaniem uwagi na treści szkolenia online,
  • brak bezpośredniego kontaktu z prowadzącym co powoduje, że część komunikacji, tzw. komunikacja niewerbalna jest trudniejsza w odbiorze,
  • brak możliwości skutecznego nawiązywania kontaktów zawodowych, które można wzmocnić w trakcie przerw kawowych czy wspólnego obiadu,
  • liczne rozpraszacze, o ile z wyprzedzeniem nie zadbamy, aby w trakcie szkolenia online nikt nas nie zagadywał, nie odwiedzał przy biurku itp.

Bez wątpienia szkolenie online ma swoje wady i zalety, a każdy z nas musi rozważyć je we własnej głowie. Jeśli zdecydujemy się na udział w szkoleniu online warto przyjrzeć się ich szerokiej ofercie, na przykład na stronie https://eventis.pl/szkolenia, gdzie mamy możliwość przeglądania szkoleń, zarówno tych internetowych, jak i stacjonarnych, realizowanych w miastach całego kraju, w tym w Katowicach (https://eventis.pl/szkolenia/katowice), a nawet z listą tzw. szkoleń wyjazdowych. Strona umożliwia także zapoznanie się z terminami szkoleń, ich programem, informacjami o osobach prowadzących zajęcia, a także pozwala nam porównać ceny poszczególnych szkoleń. Wiele z nich daje również możliwość zdobycia certyfikatu, który będzie potwierdzał zdobyte umiejętności i może być przepustką do awansu bądź skutecznych poszukiwań nowej pracy. Pracodawcy cenią kandydatów, którzy wykazują się chęcią stałego podnoszenia poziomu wiedzy i umiejętności, a dzięki szkoleniom online jest to dzisiaj łatwiejsze niż kiedykolwiek!

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button