KrajRegion

Szpecą, przeszkadzają, utrudniają, zagrażają. Jak pozbyć się wraku?

Samochód pozostawiony na drodze publicznej w strefie zamieszkania, czy strefie ruchu bez tablic rejestracyjnych lub taki, którego stan wskazuje na nieużywanie, może zostać usunięty przez straż miejską lub policję, oczywiście na koszt właściciela. Problemy natury prawnej pojawiają się dopiero wtedy, gdy wrak parkuje na nieoznakowanym terenie np. prywatnym.

 

Punkty za szczepienia w Katowicach! Kto zapłaci za defiladę?

TOP 5 Silesia Flesz – Premiera niedziela 19:50

Sprawami wraków zajmuje się zazwyczaj straż miejska. To ona usuwa z parkingów przy drogach publicznych, ze stref ruchu i zamieszkania pojazdy bez tablic lub te porzucone. Jeśli widzimy taki samochód, możemy więc zgłosić sprawę strażnikom, ewentualnie policjantom. Służby usuną auto, jeżeli nie posiada ono tablic lub jego stan wskazuje, że nie jest używane.

Inaczej jest w przypadku samochodów porzuconych na drogach wewnętrznych – straż miejska i policja mogą interweniować tylko w przypadku, gdy wrak zagraża bezpieczeństwu. W teorii może go usunąć również zarządca terenu, np. wspólnota mieszkaniowa – niestety, nie jest to zadanie proste.

Jeżeli dany teren nie jest oznaczony i siłą rzeczy brak na nim jakiegokolwiek regulaminu, zarządca może wezwać właściciela pojazdu do zapłaty za korzystanie z gruntu. Podstawą jest tutaj art. 225 w zw. z art. 224 §1 w zw. z art. 230 Kodeku cywilnego. Zazwyczaj decydująca i kończąca sprawę jest decyzja wydana przez sąd. Wydaje się, że optymalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest postawienie przez zarządcę terenu znaku drogowego „strefa ruchu”.

Funkcjonariusze mogą karać za nielegalne parkowanie na terenie prywatnym, jeśli zarządca terenu, zgodnie z przepisami, oznakuje go.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ostrzeżenie meteo przed BURZAMI I GRADEM!

Śląskie: Zasnął za kierownicą, a samochód zatonął w stawie

Śląskie: Potrącił mężczyznę, przewiózł go na masce i… uciekł!

źr. KMP Bytom

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close