KrajRegionWiadomość dnia

Szybciej pociągiem z Katowic w Beskidy. Ogromne inwestycje na kolei za pół miliarda złotych!

Prawie pół miliarda złotych na inwestycje kolejowe i wygodniejsze podróże w kierunku Katowic i Beskidów. Pociągi mają też szybciej pokonywać trasę. Wszystko w ramach projektu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., który został dofinansowany w 85 proc. ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

 

Kto chciał wyrolować górników i dlaczego? TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

– Zostały podpisane trzy umowy, ponieważ ten projekt dzieli się na trzy główne zadania. Pierwsze zadanie to jest z Bronowa do Wisły-Głębce. Roboty torowe, peronowe, infrastruktura cała towarzysząca. Drugie to jest z Goleszowa do Cieszyna i trzecie to jest to, co widzimy za naszymi plecami, tu będzie lokalne centrum sterowania – mówi Andrzej Kudła, dyrektor regionu śląskiego PKP PLK S.A.

Spore zmiany widać już na stacji w Skoczowie. To tu budowane są dwa nowe, wyższe i szersze 200-metrowe perony. Wkrótce mają też powstać nowe wiaty, ławki, oświetlenie czy tablice i gabloty. Ale to nie wszystko.

– Cały odcinek obejmuje przebudowę siedmiu stacji, dziesięciu przystanków osobowych, budujemy dwa nowe przystanki osobowe: Skoczów Bajerki i Ustroń Brzegi, dwa przystanki osobowe przesuwamy i zmieniamy lokalizację. Projekt obejmuje przebudowę 80 przejazdów drogowo-kolejowych i przejść dla pieszych. Obejmuje przebudowę lub rewitalizację 147 obiektów – mówi Monika Stempel, kierownik kontraktu.

Szybciej pociągiem z Katowic w Beskidy. Ogromne inwestycje na kolei za pół miliarda złotych!
Szybciej pociągiem z Katowic w Beskidy. Ogromne inwestycje na kolei za pół miliarda złotych!

Część efektów już widać, jak np. ten gotowy most na Wiśle. Inwestycja jest realizowana w ramach tzw. Krajowego Programu Kolejowego.

– Krajowy Program Kolejowy to niespotykane przedsięwzięcie o wartości 76 mld złotych. Obecnie Krajowy Program Kolejowy, który jest o wiele większy od poprzedniego, jest realizowany już w wysokości 85 proc. To znaczy, że projekty zrealizowane i zaawansowane są o wartości 65 mld zł – mówi Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK S.A.

Zakończenie projektu polegającego na rewitalizacji linii kolejowych Bronów-Bieniowiec-Skoczów-Goleszów-Cieszyn/Wisła Głębce planowane jest na koniec 2021 roku.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus w Polsce: Padł kolejny rekord! Ponad 800 nowych przypadków! 13 osób nie żyje

Śląskie: Koronawirus w jednej z restauracji McDonald’s! Klientów szuka sanepid

Bytom: Zwiększone kontrole w sklepach, galeriach handlowych i komunikacji miejskiej

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close