RegionWiadomość dnia

Tauron zbuduje POTĘŻNE powerbanki! Powstaną ze zużytych baterii z autobusów elektrycznych

Zużyte baterie z elektrycznych autobusów będą się mogły na coś przydać. Tauron Polska Energia i Solaris planują opracować system magazynowania energii w oparciu o zużyte baterie. Taka bateria będzie działać niczym powerbank. Może zostać naładowana w nocy tańszym prądem, a później, już w dzień, będzie można z niej pobrać prąd. Ale to nie jedyne możliwości.

 

 

Kryminalna rozrywka w TVS! „Napisała: Morderstwo” od wtorku do czwartku o 21.25

– Nadwyżki energii wyprodukowanej w lokalnych mikroźródłach prosumenckich, na przykład w fotowoltaicznych mogą być magazynowane, aby być później wykorzystane przez użytkowników. Dlatego magazyny energii będą ważnym elementem tzw. inteligentnej infrastruktury energoelektrycznej, która może być po prostu zarządzana bardziej efektywnie – mówi Małgorzata Kuś, Tauron Ciepło.

Takie magazyny mogą się przydać w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na prąd. O problemie zużytych baterii z autobusów do tej pory wiele się nie mówiło, bo ich żywotność wynosi nawet od 7 do 10 lat. Ale wkrótce zagospodarowanie mniej wydajnych akumulatorów będzie bardzo istotne, bo po prostu na rynek trafia coraz więcej elektrycznych pojazdów.

 

 

– Po pewnym czasie, ze względu na jej eksploatację, traci swoje właściwości, swoją pierwotną pojemność. Przyjmuje się, w dużym uproszczeniu, że taka bateria jest zużyta, gdy jej pojemność osiągnęła ok. 80 proc. początkowej pojemności – mówi Mateusz Figaszewski, Solaris Bus & Coach sp. z o.o.

W pracy nad projektem mają już pomóc baterie, które Solaris pozyskał z autobusów PKM Jaworzno.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Potężny wybuch gazu w Bytomiu. Prokuratura umorzyła śledztwo

W MCK ruszyły szczepienia pracowników służby zdrowia. W jeden dzień zaszczepiono 150 osób

W Pszczynie na sankach zjeżdżać można, a w Katowicach nie. Obostrzenia w praktyce wyglądają różnie

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close