RegionWiadomość dnia

Ten klon z Bielska ma 100 lat. Właśnie został pomnikiem przyrody

Uchwałę w sprawie ustanowienia kolejnego pomnika przyrody w Bielsku-Białej podjęli 26 maja podczas sesji miejscy radni. Jej uzasadnienie zaprezentowała podczas posiedzenia Rady Miejskiej naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Energii Urzędu Miejskiego Danuta Przybyło.

 

 

Ruszcie tropem zbrodni w TVS!

Drzewo, o którym mowa, to dwupniowy ponad 100-letni klon o obwodzie pni 185 cm i 211 cm, rosnący w parku za Ratuszem. Klon polny jest pierwszym drzewem tego gatunku rosnącym na terenie miasta, które wydział zgłosił do objęcia ochroną pomnikową.

Projekt uchwały został uzgodniony przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz uzyskał pozytywną ocenę Komisji do spraw Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska.

Drzewo z uwagi na wiek, rozmiary, a także walory krajobrazowe i estetyczne spełnia wszelkie kryteria do objęcia go ochroną pomnikowąmówiła radnym D. Przybyło.

Za ustanowieniem klonu pomnikiem przyrody głosowało 21 radnych.

Rosnący w parku za Ratuszem 100-latek będzie 63. pomnikiem przyrody w mieście. Poza 54 pojedynczymi drzewami w tym zbiorze znalazło się jeszcze 8 grup drzew i głaz narzutowy.
Uchwała o ustanowieniu pomnika przyrody zacznie obowiązywać po okresie dwóch tygodni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Do dwóch tygodni natomiast na klonie pojawi się stosowna tabliczka informująca spacerujących o tym, że drzewo jest pomnikiem.

Źródło i foto: UM Bielsko-Biała

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Rybnik: Roczne dziecko wśród zakażonych koronawirusem! 87 przypadków nowych zakażeń

Odmrażanie gospodarki: Kiedy otwarcie parków rozrywki? Energylandia w Zatorze już gotowa!

15-latek w Rybniku wziął kumpli na przejażdżkę. Zakończyło ją dachowanie! [FOTO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close