KrajRegionŚwiat

Testują Światowida. Pierwszy polski satelita poleci w kosmos! [WIDEO]

– W kwietniu przyszłego roku satelita Światowid będzie już po wszystkich testach. Poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę – powiedział prezes SatRevolution Grzegorz Zwoliński.

 

Zobacz koniecznie: Szokujące nagranie z Katowic! Mężczyzna chciał zgwałcić niewidomego psa!

Światowid to pierwszy w Polsce komercyjny satelita. – Został całkowicie stworzony w Polsce, bazując na polskiej myśli technologicznej, od komputera pokładowego po całą konstrukcję – powiedział Zwoliński.

Ma wymiary 20 x 10 x 10 cm. Dzięki zastosowanej technice Światowid będzie mógł robić zdjęcia w świetle widzialnym, co umożliwi obserwację m.in. podnoszenia się wód, stanu powietrza, zmian pogody.

Satelita przeszedł pod koniec września testy w komorze temperaturowo-próżniowej. – Był narażany na niską temperaturę i ekstremalnie wysoką, od minus 65 stopni Celsjusza do ok. plus 120 stopni Celsjusza – powiedział kierownik rozwoju SatRevolution Tomasz Poźniak.

– Będziemy musieli jeszcze raz przeprowadzić te same testy i będziemy przechodzić do testów wibracyjnych, a później do testów zgodności elektromagnetycznej EMC – powiedział Zwoliński. Testy wibracyjne przeprowadza się w celu sprawdzenia, czy satelita przetrwa wyniesienie w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety nośnej. Innymi słowy symuluje się drogę Światowida na niską orbitę okołoziemską.

Z kolei testy zgodności elektromagnetycznej (EMC) polegają na zweryfikowaniu, czy uruchomiony satelita z wyłączonym radiem nie zakłóci działania innych przyrządów znajdujących się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). – Testy są wymogiem nie tylko firmy, która satelitę wynosi, ale też NASA, ponieważ nasz Światowid będzie wylatywał z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – tłumaczył prezes SatRevolution.

Zobaczcie również: Chorzów ma wreszcie rowery miejskie! 150 rowerów czeka na 15 stacjach

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, urządzenie do kwietnia przyszłego roku zostanie dokładnie sprawdzone m.in. pod kątem mechanicznym i elektronicznym. A to będzie oznaczać, że w kwietniu Światowid poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a stamtąd zostanie wystrzelony na orbitę.

(źródło: TVP Info/pap)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close