RegionWiadomość dnia

Testy przesiewowe na koronawirus ruszyły w Łazach. Do zbadania kilkaset osób

W Łazach rozpoczęto badania przesiewowe wykrywające koronawirus. Akcja obejmie około 400 osób, m.in. nauczycieli, pracowników przedszkoli, bibliotek, ośrodka kultury, OSIRu, w tym Parku Wodnego „Jura” w Łazach oraz zatrudnionych w Urzędzie Miasta.

 

 

Anty-maseczkowcy przeszli przez Katowice. Posypały się mandaty i wnioski do sądu

-Wymazy pobieramy od wczoraj, tj. środy i będą kontynuowana w przyszłym tygodniu. Postanowiliśmy także wesprzeć finansowo szpital w Zawierciu, który przyjmuje chorych z koronawirusempodkreślił burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

 

-Masowe testowanie m.in. nauczycieli to reakcja na pojawiające się obawy, czy na naszym terenie nie znajdują się ukryte ogniska choroby. Taką decyzję podjęliśmy po poniedziałkowym posiedzeniu sztabu kryzysowego. Sprzyja temu wzrost zachorowań w skali całego kraju. Na razie nie jesteśmy gminą, gdzie odnotowywany jest jakiś znaczący wzrost zakażonych, ale nie zwalnia nas to od tego typu działań zapobiegawczych jak testowanie. Liczymy na negatywne wyniki prowadzonej akcji w naszej gminie, a dalsze nasze działania uzależnione będą od prowadzonych teraz testówdodaje Kaczyński.

 

-Inicjatywa wynika z potrzeb zabezpieczenia tej grupy osób, która na co dzień wykonuje ważną, ale też obarczoną ryzykiem zakażenia pracę. Dzięki badaniom możemy zapobiec powstawaniu ewentualnych, nowych ognisk zakażeń i w ten sposób wpłynąć na ograniczenie dynamiki pandemii. Przeprowadzanie testów na szeroką skalę od dawna rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia – zaznaczają samorządowcy z Łaz. Akcję koordynuje Urząd Miejski w Łazach. Na zlecenie Gminy zadanie realizuje House Med. Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Dziennie pobranych może zostać około 100 wymazów. Oprócz prowadzonych badań na obecność wirusa SARS CoV-2 postanowiliśmy wspomóc także szpital w Zawierciu, gdzie na oddziale zakaźnym przebywają osoby chore na covid. Na ten cel radni przeznaczyli 30 000 złotych. Zgodnie z sugestią szpitala kwota ta wspomoże zakup wózków reanimacyjnych – dodał burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

 

W przyszłym tygodniu (poniedziałek-środa) badaniami objęci zostaną pracownicy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Konarskiego w Łazach, Szkoły Podstawowej im. ks. Stefana Joniaka w Niegowonicach, Niepublicznego Przedszkola „Biedroneczki” w Łazach, Szkoły Podstawowej im. Gabriela Taszyckiego w Chruszczobrodzie, Szkoły Podstawowe nr 3 w Łazach, Szkoły Podstawowej im. Józefy Jabczyńskiej w Wysokiej, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łazach, Publicznego Przedszkola nr 1 im. Jana Brzechwy w Łazach, Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Michała Poleskiego w Rokitnie Szlacheckim, Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Będkowskiego w Grabowej, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Ciągowicach.

 

źródło: UM Łazy

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Lekarze o słowach Sasina: To dla nas policzek! Jest reakcja Śląskiej Izby Lekarskiej

Naukowcy badają odporność mieszkańców Śląska i Zagłębia na koronawirusa

Coraz więcej wody w śląskich rzekach! Pod Gliwicami ewakuowano zwierzęta z gospodarstw [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close