KrajRegion

Tragedia pod Giewontem. Odznaczenia dla tych, którzy pomagali w akcji ratunkowej w Tatrach

Każdy wysiłek na rzecz ratowania zdrowia i życia ludzkiego musi być doceniony. Minister Zdrowia, prof. Łukasz Szumowski, wręczył honorowe odznaczenia osobom zaangażowanym w niesienie pomocy porażonym piorunem, podczas sierpniowej akcji ratunkowej w Tatrach.

 

Maracana w Katowicach? Cena za stadion jak z kosmosu!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Ta niezwykle trudna i wymagająca akcja ratunkowa miała miejsce 22 sierpnia 2019 r., gdy gwałtowna burza w okolicach Giewontu zaskoczyła turystów na szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wiele osób wymagało niezwłocznej pomocy służb ratunkowych. Pomimo bardzo trudnych warunków pogodowych zespół ratowników z wielką odwagą i poświęceniem niósł pomoc, sprawnie i szybko docierając na miejsce. Poszkodowani trafili do okolicznych szpitali, gdzie otrzymali profesjonalną opiekę na najwyższym poziomie. Akcja wymagała koordynacji wielu służb, w tym przede wszystkim Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Tatrzańskiego Parku Narodowego, jednostek Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i Policji. Dzięki profesjonalnej zespołowej pracy służb udało się sprawnie przetransportować wszystkich poszkodowanych do szpitali, gdzie natychmiast udzielono im specjalistycznej pomocy.

-To była prawdopodobnie największą akcja ratownicza, za to chciałbym najbardziej podziękować. Gdyby nie Wy, osób, które zmarły byłoby pewnie o wiele więcej – powiedział Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, dziękując osobom zaangażowanym w akcję ratunkową.

-Będąc na miejscu byłem dumny, że akcja ratownicza przebiegała tak dobrze. To pokazało, że system zadziałał sprawnie, a wszystkie służby wykazały się ogromnym profesjonalizmem – opowiadał Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, który był obecny na miejscu zdarzeń w tych trudnych chwilach.

Minister Łukasz Szumowski dziękował zebranym za profesjonalizm, natychmiastową reakcję i poświęcenie, a przede wszystkim za ogromne serce i empatię.

Ministerstwo zdrowia przyznało 280 odznak honorowych. Wśród jednostek skąd pochodzą osoby odznaczone są:

 • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Grupa Podhalańska
 • Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
 • Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
 • Szpital Powiatowy im. dr. T. Chałubińskiego w Zakopanem
 • 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Krakowie
 • Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie
 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie
 • Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
 • Podhalański Szpital Specjalistyczny im. JP II w Nowym Targu
 • SPZOZ w Myślenicach
 • Komenda Główna Policji, Komenda Wojewódzka w Krakowie i Powiatowa w Zakopanem
 • Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Wojewódzka w Krakowie i Powiatowa w Zakopanem
 • Tatrzański Park Narodowy

Odznaki honorowe odebrali także okrzyknięci „cichymi bohaterami” wolontariusze, którzy w trakcie urlopu w górach ruszyli z natychmiastową pomocą poszkodowanym. Jeden z nich współtworzył szpital polowy na Hali Kondratowej, drugi natomiast pracował ramię w ramię z ratownikami w zakopiańskim szpitalu.

Podczas uroczystości Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker wręczył symboliczne grawertony dla funkcjonariuszy Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Sosnowiec: Strzelanina w mieście! Obława za mężczyzną, który ostrzelał przystanek autobusowy! [WIDEO]

Pogrzeb rodziny ze Szczyrku, która zginęła w wybuchu gazu odbędzie się 19 grudnia

Premier Morawiecki na obchodach rocznicy pacyfikacji KWK Wujek: Byliśmy karmieni kłamstwami! [WIDEO]

 

źr. Ministerstwo Zdrowia

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close