RegionWiadomość dnia

Trzeba zamknąć, żeby otworzyć? Pracownicy bronią galerii BWA przed likwidacją!

Bronią wyjątkowego dorobku artystycznego i wyjątkowego miejsca – Galerii Sztuki Współczesnej BWA przed likwidacją!

 

 

W jakiej cenie kiełbasa wyborcza? Która najlepsza? Odpowiedzi w TOP 5 SILESIA FLESZ

Kilka dni temu padł pomysł włączenia galerii BWA w Olkuszu w struktury Miejskiego Ośrodka Kultury. Ale aby funkcjonowała w nowych strukturach – trzeba ją najpierw zlikwidować. Pracownicy galerii są w szoku.

 

-Wydaje mi się, ze to my chyba jesteśmy jakimś problemem. A nie nasza działalność – bo jeśli nawet pobieżnie się zapoznamy z tą działalnością to widać, że nasza działalność jest bardzo szeroka. Tak skromnym zasobem ludzkim jakim dysponujemy – potrafimy ogarnąć 17 wystaw rocznie, warsztaty, konkursy poetyckie, wydajemy książki, katalogi. Wszystko to potrafimy zrobić mając naprawdę skromny budżet – wylicza Olgierd Dziechciarz, Galeria BWA.

Legendarna marka galerii to ważny argument dla tych, którzy swoje prace tu wystawiają. Z decyzji władz miasta nie wszyscy artyści są zadowoleni.

-To jest degradacja galerii, do rangi podmiejskiej galeryjki,która nie będzie zapewne zbyt często odwiedzana przez artystów – mówi Mirosław Michalski, artysta.

Galeria dotowana przez urząd gminy, starostwo i urząd marszałkowski – teraz miałaby być prowadzona w ramach ośrodka kultury. To miałoby według władz Olkusza pozwolić przygotować spójny program działalności kulturalnej w Olkuszu. I nie tylko.

-Ta działalność będzie się mogła rozwijać. Do tej pory galeria funkcjonowała w tym niewielkim pomieszczeniu użyczonym przez UMiG Miejskiemu Ośrodku Kultury, ale to było pomieszczenie. Mówimy o większych przestrzeniach, pojawiają się nowe możliwość. Niebawem zakończymy remont starostwa i tam również galeria będzie mogła prezentować swoje wystawy – mówi Michał Latos, rzecznik prasowy UMiG w Olkuszu.

Według zapewnień władz, zmiany mają nie wpłynąć negatywnie na wizerunek galerii. Przynajmniej w teorii.

-Są zapewnienia o nie utracie miejsc pracy itd. My, jako galeria sztuki współczesnej z legendarną marką i prestiżem nie wyobrażamy sobie, żeby ta galeria może będzie galerią pod BWA ale pod miejskim ośrodkiem kultury – argumentuje Iwona Pieniążek, Galeria BWA w Olkuszu.

Przeciwko decyzji władz protestują nie tylko pracownicy galerii, ale i mieszkańcy Olkusza. Pod petycją w tej sprawie od wczoraj złożono ponad 400 podpisów. Galeria BWA funkcjonuje w Olkuszu od 2001 roku – spośród pięciu miast, które ubiegało się wtedy o jej powstanie – decyzją Małopolskiego Biura Wystaw Artystycznych wybrano właśnie Olkusz.

autor: Monika Herman
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close