Region

Tychy: 14 milionów dofinansowania na wymianę oświetlenia

Nowe słupy oświetleniowe i ponad 2300 nowych, energooszczędnych opraw ledowych zostanie zamontowanych na osiedlach A, B, E, F, N, O, U i T i na tzw. Starych Tychach.  Zastąpią stare, zniszczone oprawy i betonowe latarnie. Wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę o dofinansowanie na realizacje tego wartego blisko 23 miliony złotych zadania (dofinansowanie wynosi ponad 14 mln zł).

 

Kto dźga nożami polityków? Ostra afera na Śląsku! TOP 5 Silesia Flesz

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

Umowę podpisał Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego i Andrzej Dziuba – Prezydent Tychów.

– To już kolejny projekt związany z modernizacją oświetlenia w Tychach. Z pewnością jednak nie ostatni. Podzieliliśmy miasto na cztery obszary i za otrzymane właśnie środki w dwóch z nich  wymienimy stare, betonowe słupy i zużyte oprawy na nowe, zdecydowanie bardziej energooszczędne i ekologiczne. Dzięki nim ulice i chodniki będą także lepiej oświetlone, zwiększy się więc bezpieczeństwo mieszkańców. Na usunięciu starych, brzydkich betonowych latarni zyska także estetyka miasta  – mówi Andrzej Dziuba – Prezydent Tychów.

W ramach projektu „Modernizacja systemu oświetlenia w Tychach – obszar 2 i 4” zostanie  zamontowanych w obszarze 2, obejmującym osiedla D, E, F, N, O, U i T – 1631 opraw (w miejsce obecnych 1463), a w obszarze 4, obejmującym osiedla A, B i tzw. Stare Tychy – 677 (w miejsce obecnych 615 opraw). Zakres projektu obejmuje, m.in. wymianę istniejących opraw na nowe, energooszczędne oraz wymianę większości słupów oświetleniowych.

Całkowita wartość projektu: 22 901 739,67 zł (dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 14 496 869,32 zł). Teraz rozpoczną się przygotowania do ogłoszenia przetargu na realizacje tej inwestycji. Wstępnie planowane jej zakończenie to 30 października 2020 roku.

W kolejnych latach planowana jest realizacja projektu pn.„Modernizacja systemu oświetlenia w Tychach – obszar 1 i 3” obejmującego modernizację oświetlenia ulicznego terenu pomiędzy ulicami Beskidzką – Sikorskiego – Armii Krajowej – Niepodległości wraz z osiedlem W, Przemysłową, Metalową, Fabryczną, Targiela, Strzelecką, Bajkową oraz modernizację węzła na skrzyżowaniu Oświęcimskiej i Beskidzkiej ( obszar 1). W zakres projektu wchodzi także teren pomiędzy linią kolejową Katowice – Bielsko – linią kolejową Tychy – Tychy lodowisko – Al.Bielska – ulica Myśliwska (obszar 3).

W Tychach trwa także modernizacja systemu oświetlenia w ramach programu SOWA oraz modernizacja oświetlenia przejętego od spółki Tauron na początku 2018 roku. Wówczas gmina za blisko milion złotych kupiła 3523 opraw oświetleniowych oraz 2193 słupów na blisko 90 ulicach w mieście.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zmiany w IKEA! Koniec z hot dogami za złotówkę [OŚWIADCZENIE IKEA]

Kopalnia ruszy z wydobyciem pod Rybnikiem? PO ostrzega przed nowym prawem!

Śląskie: Ciężarówka stanęła w płomieniach, kierowca nie żyje

 

źr. UM Tychy

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close