Tychy: Wakacyjna wystawa Józefa Wilkonia w tyskim muzeum
Muzeum Miejskie zaprasza na wystawę pt. „Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli…”
„W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia”. Wystawie w muzeum towarzyszą również kameralne warsztaty: „Opowiem Ci bajkę…”, „Dziecięcy taszyzm” i „Pejzaż morskich głębin” oraz spacer „Leśni scenografowie”.
Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!
Ekspozycja jest zaproszeniem do świata kreowanego przez Józefa Wilkonia. Ten 90–letni mistrz ilustracji dziecięcej to też malarz, rzeźbiarz oraz autor scenografii. Zilustrował blisko dwieście książek dla dzieci i dorosłych – ponadto współpracował m.in. z „Naszą Księgarnią”, „Czytelnikiem”, Wydawnictwem Literackim, Krajową Agencją Wydawniczą. Jego oryginalny styl jest natychmiast rozpoznawalny dzięki charakterystycznej kresce, indywidualnym środkom wyrazu i malarskości przedstawienia.
Jedną z pierwszych ilustracji był paw, kolejnymi były ryby, tygrysy, mamuty, osiołek Joko, koty, psy, konie i wiele innych — przez lata powstał cały zwierzyniec.
Co można zobaczyć na wystawie pt. „Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli…”
Prezentowany na wystawie zwierzęcy repertuar jest niezwykły — stanowią go ilustracje, a także „ilustracje przestrzenne” — jak o swoich rzeźbach mówi sam Mistrz. W kolejnych przestrzeniach wystawy przemierzysz przestworza, by następnie udać się w gęstwinę puszczy oraz do egzotycznej i nieujarzmionej dżungli, poznasz także tajemnice morskich głębin. Otworem stanie inspirujący świat trzech żywiołów — powietrza, ziemi oraz wody — mniej lub bardziej znany, nieustannie nas otaczający, w którym doskonale odnajdują się różnorodne zwierzęta. To świat zmieniających się zjawisk natury — choć niezwykle barwny, bywa także mroczny i tajemniczy.
Do kogo jest skierowana wystawa?
Wystawa skierowana jest do najmłodszych oraz do rodzin, aby wspólnie eksplorować i doświadczać. To też propozycja dla dorosłych, których zapraszamy w sentymentalną podróż do dzieciństwa i przypomnienia sobie literatury dziecięcej, która nas kształtowała. Prezentowane na wystawie ilustracje oraz rzeźby pochodzą ze zbiorów Fundacji „Arka” im. Józefa Wilkonia.
Wystawie towarzyszą rodzinne kameralne międzypokoleniowe warsztaty: „Opowiem Ci bajkę…” , „Dziecięcy taszyzm” i „ Pejzaż morskich głębin” oraz spacer „Leśni scenografowie”.
Zapisy: Agata Berger–Połomska, Anna Kura 32 327 18 20 –21, wew. 24, e-mail: a.berger@muzeum.tychy.pl , a.kura@muzeum.tychy.pl
*Tytułowy cytat pochodzi z książki Tadeusza Kubiaka „Pawie wiersze” (1961).
Niedzielne kameralne oprowadzania po wystawie: 26 lipca, 23 sierpnia i 13 września 2020 , godz. 16.00.
Czas trwania: 8.07–13.09.2020 r.
Miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1
Źródło: mojetychy.pl
3 osoby utonęły jednego dnia w Nakło-Chechło. Czy do tej tragedii musiało dojść? [WIDEO]