KrajRegion

Uczniowie technikum naprawili samochód! W ten sposób chcą wspomóc WOŚP [WIDEO]

W zeszłym roku odrestaurowali motocykl SHL i wystawili go na aukcji. 10 000 zł w całości wspomogło konto WOŚP. Uczniowie technikum samochodowego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Jaworznie postanowili pójść za ciosem. Tym razem kupili i naprawili samochód osobowy. Samochód wkrótce skończy 21 lat. Przyjechał w opłakanym stanie. Miał zgniłe progi i całe zawieszenie do wymiany. Sporo do życzenia pozostawiał również stan techniczny silnika.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Mieliśmy umówioną firmę na zawieszenie. Miało być zawieszenie w kolorze, ale odwołali bo czas pandemii. Więc musieliśmy podwinąć rękawy i samemu zrobić zawieszenie. Tutaj właśnie na warsztacie w CKZ wraz z naszymi nauczycielami. Trudności powstały także przy zderzakach, bo kupiliśmy zamienniki. Okazało się, że tak nie pasują jak oryginalne. Musieliśmy naciągać, podciągać itd. Później powstał problem taki ostatni. Zabrakło troszkę pieniędzy nam na ostatnie rzeczy – mówi Krystian Miech, uczeń ZSP nr 3 w Jaworznie.

Od nauczycieli uczniowie otrzymali m. in. deskę rozdzielczą, elementy pasa przedniego oraz kierownicę. W projekcie wiele pomogli również sponsorzy, którzy pomogli w zakupie najważniejszych części zamiennych. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania.

Oczywiście jestem dumny z efektu. Widząc ile pracy w to włożyliśmy całą klasą i nie tylko. Kolega jeden jest z innej klasy już. Naprawdę sam jestem pod wrażeniem jak to auto wygląda, a jak wyglądało – mówi Norbert Jurkiewicz, uczeń ZSP nr 3 w Jaworznie.

Samochód będzie można obejrzeć już od poniedziałku w jaworznickiej galerii handlowej. Cena wywoławcza wyniesie 2021 złotych. Wprawdzie nie jest to samochód rajdowy i wielkiej prędkości nie rozwinie, ale do codziennego użytku doskonale się nadaje.

Uczniowie w całości wykonali tę pracę sami. Bardzo starali się to auto dopieścić technicznie, wymienić wszystkie potrzebne podzespoły, naprawić zregenerować tak żeby auto było całkowicie zdolne do jazdy. A przypominam, że na samym początku praktycznie był to techniczny wrak. W tej chwili jest to piękny zdolny do jazdy samochód, który mam nadzieję na aukcji zostanie sprzedany a pieniądze zostaną przekazane na ten szczytny cel. Takie było zamierzenie, chłopcy chcieli się podzielić swoją pracą by ratować chore dzieci – mówi Tomasz Łakomski, Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworznie.

Samochód obecnie stoi w pracowni Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaworznie. Zostało jeszcze kilka drobnych zadań do wykonania, ale chłopcy deklarują, że samochód będzie gotowy na czas. Wspierają ich nauczyciele zawodu i dyrekcja szkoły.

Cały czas ich wspieram i podziwiam. Jest to bardzo dużo ich pracy, takiej mrówczej pracy. Wykonują to w swoim wolnym czasie. Świetnie ze sobą współpracują. I to się bardzo chwali. Chcą pomagać i to jest też ich pomysł oraz zaangażowanie. Jak najbardziej cieszę się, że tak się dzieje – mówi mgr Magdalena Dygdoń – Kliemt, Dyrektor ZSP nr 3 w Jaworznie.

W styczniu chłopcy zdawali egzamin zawodowy. Przed chłopcami jeszcze jeden egzamin w tym roku – egzamin maturalny. Gdyby jednak ktoś oceniał ich poziom empatii i zaangażowania już dostaliby najwyższe noty.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zobaczcie piekło oddziału covidowego w Katowicach! Może korona-sceptycy wreszcie uwierzą? [WIDEO]

Katowice: Pojawiły się ogłoszenia sprzedaży szczepionki na COVID-19. Można też było kupić wynik testu

Kosmiczny eksperyment! Studentów zamknęli w hangarze. Udają, że są w kosmicznej izolacji [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close