KrajRegionWiadomość dnia

Uważajcie na TAKIE telefony! Można stracić swoje dane i wpakować się w kłopoty!

Wystarczy chwila nieuwagi, o kilka podanych łatwowiernie danych za dużo i już można stać się na przykład posiadaczem kredytu, którego wcale nie zaciągaliśmy. A to tylko jedna z możliwości, co z naszymi danymi mogą zrobić oszuści. Urząd Ochrony Danych Osobowych ostrzega przed nową metodą wyłudzania naszych danych. I przestrzega – urzędnicy UODO do nikogo nie dzwonią z prośbą o podawanie swoich danych!

 

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!

W ostatnim czasie Urząd Ochrony Danych Osobowych otrzymał sygnały od obywateli o telefonach od osób podających się za pracowników Urzędu, którzy proszą o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. danych osobowych. UODO ostrzega: to wyłudzanie danych!

Sposób działania osób wyłudzających dane jest niemal w każdym zgłoszonym przypadku taki sam. Oszuści w rozmowie telefonicznej podają się za inspektora Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Następnie prowadzą rozmowę w taki sposób, aby pozyskać od osoby, do której dzwonią, jak najwięcej szczegółowych informacji na temat sytuacji finansowej czy prowadzonych spraw.

-Ostrzegamy przed próbami wyłudzenia danych przez oszustów podszywających się pod pracowników UODO i dzwoniących z numeru telefonu wskazującego na UODO – mówią pracownicy UODO.

Jest to możliwe dzięki tzw. spoofingowi, czyli wykorzystaniu narzędzi np. stron sieci GSM, które pozwalają im podszywać się pod dowolny numer telefonu – w tym UODO. Nie jest to jednak związane z jakimkolwiek przełamaniem systemów bezpieczeństwa po stronie UODO.

UODO informuje, że pracownicy Urzędu nie prowadzą telefonicznej weryfikacji prowadzonych postępowań, ani nie zbierają w ten sposób informacji o sprawach. Nie dzwonią też do przypadkowych osób.

-Za każdym razem, kiedy przeprowadzana rozmowa wzbudza nasze wątpliwości, nie należy udzielać informacji, o które prosi osoba dzwoniąca. W takiej sytuacji należy natychmiast zakończyć rozmowę – przestrzega UODO.

UODO apeluje, by pod żadnym pozorem nie podawać, a przynajmniej unikać przekazywania danych osobowych telefonicznie – szczególnie, gdy to nie my inicjujemy rozmowę, ale ktoś do nas dzwoni. Udostępnianie danych na odległość obarczone jest ryzykiem, brakiem pewności co do tego komu faktycznie dane są przekazane. Jeżeli z jakichś powodów musimy przekazywać dane podczas rozmowy telefonicznej, to wpierw zweryfikujmy kontakt, np. oddzwaniając i sprawdzając, czy dany numer i osoba faktycznie reprezentuje podmiot, na który się powołała.

Jednocześnie UODO informuje, że sprawa została zgłoszona do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście Północ w Warszawie. W związku z tym, wszelkie próby wyłudzenia danych osobowych należy zgłaszać do wyżej wymienionej Prokuratury.

 

źródło: UODO
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Gorączkowe poszukiwania 42-letniej Moniki z Jaworznika. Samochód kobiety wyciągnięto ze stawu! [WIDEO]

Ależ mają sezon! Raków Częstochowa z Superpucharem Polski. Rozstrzygnęły karne

Z prywatnego ogrodu w Katowicach zniknęły rzeźby warte ponad 130 tysięcy złotych!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close