RegionWiadomość dnia

W Bytomiu ruszyły kontrole segregacji odpadów. Będą naklejki na koszach

W Bytomiu ruszyły kontrole pojemników do selektywnego gromadzenia odpadów komunalnych. Pracownicy firmy wywozowej będą sprawdzać czy bytomianie przestrzegają zasad segregacji, a urzędnicy zweryfikują zgodność deklaracji pod względem liczby osób faktycznie zamieszkujących nieruchomość. Tam, gdzie źle są segregowane odpady pojawią się specjale naklejki „Źle segregujesz”.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Od tego roku obowiązują nowe przepisy, które m.in. nakładają na gminy obowiązek kontroli segregacji, o czym już w lutym rozmawiano m.in. z zarządcami wspólnot. Kontrole będą obejmowały prawidłowość segregacji odpadów, a w sierpniu pod lupę wzięte zostaną też dane zawarte w deklaracjach „śmieciowych” w zakresie liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomości na terenie Bytomia.

Sprawdzą jak segregujesz śmieci

Ponieważ ustawa nakłada na miasta obowiązek systematycznego kontrolowania czy odpady są rzeczywiście segregowane, w lipcu ruszyły kontrole pojemników do gromadzenia odpadów komunalnych. Pracownicy firmy wywozowej będą sprawdzać czy w pojemnikach na poszczególne frakcje znajdują się te odpady, które powinny tam być. W pojemnikach na śmieci „zmieszane” nie powinno więc być odpadów zbieranych selektywnie, tj. papieru, szkła, metali, tworzyw sztucznych, czy odpadów ulegających biodegradacji.

Nie segregujesz – zapłacisz więcej

W przypadku pierwszego ujawnienia nieprawidłowości na koszach pojawią się naklejki „Źle segregujesz”. Ponowne stwierdzenie braku segregacji lub nieprawidłowego jej prowadzenia /2 naklejka z ostrzeżeniem/ będzie wiązało się ze wszczęciem postępowania administracyjnego. W przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów będzie nakładana za dany miesiąc na wszystkich mieszkańców danej nieruchomości podwójna opłata za odbiór odpadów w danym miesiącu, czyli 43 zł na jednego mieszkańca danej nieruchomości.

Lepsza segregacja – niższe koszty

Sytuacja na rynku odpadów wpływa na cenniki w Instalacjach Komunalnych (wcześniej Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych – RIPOK). Koszt przyjęcia 1 tony odpadów niesegregowanych w 2013 roku wynosił około 250 zł. Obecnie koszt przyjęcia zmieszanych niesegregowanych odpadów to około 550 zł i wszystko wskazuje na to, że cena za odbiór odpadów od mieszkańców będzie nadal wzrastać.

Do końca 2020 roku Polska musi osiągnąć wymagany prze UE 50% recykling i odzysk papieru, metalu, szkła i tworzyw sztucznych obecnie w Polsce do recyklingu trafia 26%, a w naszym województwie 13,8 %.

Źródło i foto: Bytom.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Duży wzrost zachorowań na koronawirusa w Polsce! Nie żyje kolejnych 11 osób! Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Bon turystyczny przyjęty przez Sejm. Jak go otrzymać?

Śluby w Chorzowie odwołane! W Urzędzie Stanu Cywilnego tylko rejestrowanie zgonów

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close