W Gliwicach rusza innowacyjna metoda rehabilitacji chorych na Mózgowe Porażenie Dziecięce
Mama Szymona żartuje, że dzięki tej rehabilitacji przekonała się jak wysoki jest jej syn. Sam Szymon nie wyobraża sobie jak by teraz funkcjonował, gdyby nie rehabilitacja.
Czytaj także: Nie jedna, ale dwie spalarnie powstaną na Śląsku?
-Chodzę jak wyprostowany, lepiej się czuję. Po prostu czuję się tak jakbym chodził normalnie. Nie chodzę ociężale, tylko po tym jak mnie wypinają z tego egzoszkieletu, to chodzę lżej, spokojniej, mam dłuższy krok i lepiej się czuję – mówi Szymon Szombierski, choruje na dziecięce porażenie mózgowe.
Teraz z podobnej szansy mogą skorzystać także inni chorujący na Mózgowe Porażenie Dziecięce w wieku do 25 lat. Gliwickie Centrum Rehabilitacji X-Rehab rusza z naborem do specjalnego projektu, w ramach którego przy wykorzystaniu innowacyjnych urządzeń rehabilitacyjnych prowadzona jest terapia pomagająca chorym w chodzeniu.
–Jest to maszyna, która służy do reedukacji chodu. Wspomaga pacjentów. Widać jak Pani Grażynka jest wpięta. Pacjent jest w 100% bezpieczny, jest wpięty w kamizelkę, także nic się tutaj nie stanie. Poprawia się jego wydolność, sposób w jaki się porusza – mówi Agnieszka Sładek, fizjoterapeuta.
Turnus trwa kilka tygodni. Jest poprzedzony i zakończony badaniem funkcjonalnym – polegającym na analizie chodu, siły mięśniowej i wytrzymałości. Dzięki temu uczestnik projektu wie jakie dokładnie postępy zrobił.
– To są roboty, który tak naprawdę wysyłając sygnały zmuszają pacjenta do wykonywania bardzo równych, powtarzalnych ruchów, które wpływają na poprawę chodu (…) Zdarzają się nawet pacjenci tacy, którzy nie chodzili, siedzą na wózku. Zdarzają się pacjenci, którzy u nas są pionizowani na G-EO SYSTEMIE. Tak naprawdę to jest urządzenie, które daje szanse ludziom którzy stracili nadzieję na chodzenie – mówi Alicja Bugajska, dyrektor Gliwickiego Centrum Rehabilitacji X-Rehab.
Projekt jest dofinansowywany z środków unijnych, dzięki czemu pacjenci mogą w nim wziąć udział za darmo.
Więcej informacji pod numerami: 694 483 101 i 32/33 891 10
autor: Sandra Hajduk
Śląskie: Przystań Ocalenie zalana! Pomagają zwierzętom, teraz sami potrzebują pomocy! [WIDEO]
Rozwój Katowice reaktywacja! Piłkarze z Katowic wracają do rozgrywek!
Normalność wraca do przedszkoli i żłobków? Teraz mogą przyjąć więcej dzieci