RegionWiadomość dnia

W Katowicach powstaje buspas na Mikołowskiej. To początek transportowej rewolucji [WIDEO]

Szykuje się rewolucja transportowa w Katowicach. Wprawdzie tylko na kilka dni, ale zawsze. Na ulicy Mikołowskiej już powstał buspas, chociaż zmiana organizacja ruchu zacznie tu obowiązywać w niedzielę. To tylko jedna z propozycji miasta w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

 

ZOBACZCIE RÓWNIEŻ: Jak powstają nasze newsy? Zobaczcie nowy spot SILESIA FLESZ TVS

Chodzi o to, żeby promować transport zbiorowy, ruch rowerowy i pieszy. Buspas ma być testowany tylko przez tydzień, ale niewykluczone, że będzie wdrożony na stałe. -To wszystko będzie zależało od opinii mieszkańców, którzy będą mogli zgłaszać swoje opinie o tym rozwiązaniu i zadecydować o tym, czy taki buspas powinien pozostać czy nie. My oczywiście będziemy analizowali te wszystkie głosy, które do nas wpłyną. No i zobaczymy sami, jakie to są rozwiązania, czy to są rozwiązania, które można stosować w tego typu miejscach, czy nie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Kolejny pomysł Katowic to tzw. woonerf na ul. Teatralnej. Ma tu powstać mała strefa kultury. A na niej znajdzie się między innymi kanapa konsultacyjna dla mieszkańców. Samochodem będą tu mogli wjechać tylko mieszkańcy.

-Pomysł na woonerf tak naprawdę wziął się z pomysłu Regionalnego Instytutu Kultury, który zapytał prezydenta, czy takie rozwiązanie byłoby w mieście możliwe. Zaczęliśmy rozmawiać, zaczęliśmy się wstępnie konsultować z mieszkańcami, RIK przeprowadził wstępne konsultacje i kolejnym pomysłem jest to, żeby pokazać, jak takie rozwiązanie funkcjonuje na żywo – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych UM w Katowicach.

W Katowicach powstaje buspas na Mikołowskiej. To początek transportowej rewolucji
W Katowicach powstaje buspas na Mikołowskiej. To początek transportowej rewolucji

Do akcji przyłączył się także KZK GOP. –Uruchomi specjalną linię tramwajową oznaczoną znaczkiem COP24, która będzie jeździła trasą Katowice Plac Wolności – Koszutka Słoneczna Pętla i w środku, w tym tramwaju będzie osoba, która będzie zachęcać i reklamować działania, które będą odbywały się w naszym pawilonie „Dobry Klimat” – mówi Barbara Lampart, Urząd Miasta w Katowicach.

W Katowicach powstaje buspas na Mikołowskiej. To początek transportowej rewolucji
W Katowicach powstaje buspas na Mikołowskiej. To początek transportowej rewolucji

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przygotowano szereg wydarzeń związanych z różnymi formami transportu. Na zakończenie, 22 września, będzie „Dzień Bez Samochodu”, a kierowcy będą mogli autobusami i tramwajami pojechać za darmo.
(Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “W Katowicach powstaje buspas na Mikołowskiej. To początek transportowej rewolucji [WIDEO]”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close