RegionWiadomość dnia

W Pszczynie kliknięciem w ekran można zgłosić truciciela! Ruszyła specjalna aplikacja

Pszczyna ma nowe narzędzie do walki z trucicielami środowiska. To aplikacja internetowa, którą można otworzyć na komputerze albo telefonie komórkowym. Za jej pomocą można zgłosić lokalizację, w której ktoś truje środowisko. Na przykład – pali w piecu śmieciami.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz sprawdza, czy śląskie jest gotowe na koronawirusa!?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

– To by trzeba przemyśleć i przedyskutować. Bo z jednej strony przeszkadza nam to, że sąsiedzi trują, a z drugiej strony nie chcemy donosić, bo chcemy zachować relacje – mówi Teresa Musik, mieszkanka Pszczyny.

Ale o to mieszkańcy nie muszą się obawiać. Zgłoszenie jest anonimowe, a do tego – na mapie nie widać, czy ktoś już zgłosił dane miejsce. Taka informacja trafia do urzędników i strażników miejskich. Obsługa strony jest bardzo prosta.

– Bardzo intuicyjnie. Wystarczy tak naprawdę wejść na mapę, znaleźć odpowiednią lokalizację, gdzie podejrzewamy, że dochodzi do spalania śmieci, zaznaczyć ją, zaznaczyć powód – mówi Piotr Łapa, Urząd Miejski w Pszczynie.

W Pszczynie kliknięciem w ekran można zgłosić truciciela! Ruszyła specjalna aplikacja
W Pszczynie kliknięciem w ekran można zgłosić truciciela! Ruszyła specjalna aplikacja

I choć aplikacja została uruchomiona dopiero dzisiaj, to już są pierwsze zgłoszenia. Teraz weryfikują je strażnicy miejscy.

– W ciągu kilku pierwszych godzin mieliśmy osiem zgłoszeń. Adres ujawniliśmy dopiero dzisiaj. Tak naprawdę platforma działa od 1 lutego, ale jeszcze trwały przygotowania, ponieważ jest to bardzo poważny instrument, on bazuje na podkładach mapowych, dlatego testowaliśmy go kilka tygodni – mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Władze Pszczyny liczą na to, że nowe narzędzie pozwoli im zadbać o środowisko. Z czasem może się jednak okazać, że strażnicy miejscy nie będą nadążać za zgłoszeniami. Bo w Pszczynie pracuje ich zaledwie 30-tu.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Katowice: wjechał do tunelu mając na liczniku ponad 140 km/h! Tego się nie spodziewał

Pogotowie strajkowe w PGG. W poniedziałek masówki we wszystkich kopalniach i zakładach

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej pomagają choremu Kubie ze Strzemieszyc [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close