KrajRegion

Ruda Śląska: W mieście powstanie mural na 100-lecie Powstań Śląskich

Wykład, spacer historyczny, a przede wszystkim możliwość współtworzenia muralu powstańczego – to oryginalna propozycja, z której w tym tygodniu będą mogli skorzystać mieszkańcy Rudy Śląskiej.

 

Szpitale w woj. śląskim to umieralnie?! RAPORT MIAŻDŻY!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera niedziela 19:50 w Telewizji TVS

Zapraszamy wszystkich rudzian do aktywnego uczestnictwa w cyklu wydarzeń upowszechniających wiedzę na temat Powstań Śląskich – mówi Sławomir Nawrot, organizator wydarzenia. Udział w przedsięwzięciu jest całkowicie bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. – Powstania Śląskie stanowią jedno z najważniejszych wydarzeń wpływających na powojenną historię Niepodległej – podkreśla Sławomir Nawrot. – W tym roku przypada setna rocznica wybuchu pierwszego z nich. Pragniemy ją upamiętnić poprzez działania edukacyjne, spacer historyczny oraz stworzenie muralu powstańczego – informuje.

W środę, 11 września, o godz. 13:00 w ZSO nr 1 w dzielnicy Ruda odbędzie się prelekcja o wydarzeniach z okresu Powstań Śląskich, uwzględniająca lokalny kontekst i dziedzictwo kulturowe. Andrzej Godoj, historyk i kustosz Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej opowie, jak istotną rolę odgrywa pamięć regionalna związana z Powstaniami Śląskimi.

 

Na 14 września (godz. 10.00-17.00) zaplanowano malowanie muralu powstańczego

Mural powstanie w centralnej części osiedla Mickiewicza w Rudzie Śląskiej, przy ul. Nałkowskiej – zapowiada Sławomir Nawrot. – Jego widok będzie przypominał mieszkańcom o ważnych wydarzeniach historycznych, a u przyjezdnych z pewnością wzbudzi ciekawość. Mam nadzieję, że będzie również zachętą do tego, by lepiej poznać historię Rudy Śląskiej, jak i całego regionu – dodaje.

W malowaniu może wziąć udział każdy, a wszelkie niezbędne narzędzia i materiały konieczne do jego powstawania zapewni artysta.

Z kolei w niedzielę, 15 września, odbędzie się ok. 3-godzinny spacer po miejscach związanych z Powstaniami Śląskimi. Przewodnikiem będzie Mateusz Kitel, historyk z Muzeum Miejskiego. Zbiórka przy głównym wejściu do rudzkiego Muzeum, przy ul. Wolności.

Projekt jest wynikiem prac koalicji: Fundacji „Wspólnota Wielopokoleniowa”, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. A. Mickiewicza oraz Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka. Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

 

Ruda Śląska: Kolejne atrakcje w parku Strzelnica

(źródło: rudaslaska.com.pl)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close