RegionWiadomość dnia

W Sosnowcu ruszają zapisy do programu leczenia in vitro

Około 160 par w latach 2021-2024 będzie mogło skorzystać z dofinansowania do leczenia in vitro w Sosnowcu. Poznaliśmy cztery kliniki, które w tym roku będą udzielały mieszkańcom miasta świadczeń medycznych z tego zakresu. Składanie wniosków rozpocznie się 14 kwietnia. W bieżącym roku Programem objętych zostanie 40 par.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

To kontynuacja polityki zdrowotnej wspierającej leczenie niepłodności.

– Podtrzymujemy wsparcie finansowe miasta i nadal rocznie będziemy przeznaczać około 200 tys. zł, a więc w sumie w latach 2021-2024 miasto wesprze pary starające się o własne potomstwo kwotą około 800 tys. zł – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Przez cztery lata z pomocy skorzystało w mieście 139 par, urodziło się 23 dzieci i oczekiwane są kolejne narodzenia.

Nowy program polityki zdrowotnej „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowca w latach 2021-2024” zawiera zmiany w porównaniu z poprzednimi cyklami. Są one wynikiem ewaluacji programu. – To m.in.: wprowadzenie dodatkowego kryterium kwalifikacji do programu, tj. rezerwy jajnikowej. Z informacji przekazywanych przez realizatorów programu wynika, iż z roku na rok do programu przystępują pary z bardzo niską rezerwą jajnikową, skutkującą niewielką szansą na uzyskanie ciąży metodą zapłodnienia pozaustrojowego – podkreśla Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca, odpowiedzialna m.in. za służbę zdrowia.

Jednocześnie w nowym programie znalazł się zapis umożliwiający zmianę kryterium wieku (aktualnie dotyczy kobiet w przedziale 23-40 lat) w przypadku wystąpienia medycznego uzasadnienia, potwierdzonego przez lekarza zatrudnionego przez podmiot realizujący program. – W latach poprzednich występowały sytuacje, gdy o udział w programie chciała ubiegać się kobieta poniżej 23. roku życia ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową – dodaje Jedynak.

Do programu wprowadzono dodatkowe interwencje, m.in. poradnictwo medyczne oraz punkcję pęcherzyków jajowych. Wprowadzono zasady przechowywania zarodków na wypadek zakończenia działalności biobanku oraz po upływie 20 lat ustawowego obowiązku kriokonserwacji.

Zmian w programie jest więcej. – Założenia programu będą odpowiadały obowiązującym realiom leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – zapewnia pełnomocnik Jedynak.

– W 2016 roku, ze względu na zakończenie finansowania procedur in vitro w ramach rządowego programu, zdecydowaliśmy się na wdrożenie miejskiego programu, który działał od 2017 roku – dodaje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Program adresowany był do 160 par – 40 rocznie.

Źródło: UM Sosnowiec

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Nie żyje Krzysztof Szwed, producent muzyczny i serce śląskiej sceny

Jak rozbił się samolot na lotnisku w Gliwicach? Są NOWE FAKTY

UWAGA na SMS’y dotyczące mandatów! Próbują was oszukać

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close