Region

Wielkie Badanie Wzroku – co wiemy o wzroku mieszkańców województwa śląskiego?

Aż 64% mieszkańców woj. śląskiego ma zaleconą korekcję przez specjalistę, 54% deklaruje stwierdzoną wadę wzroku lub chorobę oczu, a co trzeci niewyraźne widzenie – tak wynika z najnowszego badania opinii Vision Express przeprowadzonego w ramach akcji „Wielkie Badanie Wzroku”.

 

TOP 5 Silesia Flesz: Górnicy szykują najazd na Warszawę!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Tegoroczne badanie opinii zrealizowane dla Vision Express przez ośrodek IQS pokazuje, że mieszkańcy województwa śląskiego zdecydowanie lepiej oceniają stan zdrowia swojego wzroku niż jest to w rzeczywistości. 29% z nich ocenia go bardzo dobrze, a prawie 47% raczej dobrze, odpowiedź źle lub bardzo źle wskazuje 24% ankietowanych. Ci sami respondenci deklarują też, że 54% z nich nosi okulary lub soczewki kontaktowe. Natomiast spośród osób, które kiedykolwiek były na wizycie u specjalisty 64% ma zaleconą korekcję wzroku.

Z badania wynika też, że mieszkańcy województwa śląskiego zdecydowanie za rzadko odwiedzają okulistów i optometrystów – co czwarty robi to rzadziej niż co 2 lata, a 13% w ogóle nie było na takiej wizycie. Jak wskazuje dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express, badania powinny być wykonywane regularnie, przynajmniej raz w roku:

– Odnosząc się do powyższych danych niezmiernie ważne wydaje się podkreślenie konieczności wykonywania badań specjalistycznych i doboru odpowiedniej korekcji. Więcej niż co drugi ma już stwierdzoną wadę wzroku lub chorobę oczu, dlatego też powinniśmy badać je zdecydowanie częściej. Im większa regularność wizyt u specjalistów, tym większa szansa, że nasze oczy będą w lepszej kondycji.

Jeśli chodzi o wady wzroku i choroby oczu to 49% osób, u których zostały one stwierdzone, cierpi na krótkowzroczność, 40% na astygmatyzm, a 21% na dalekowzroczność. Dodatkowo, aż 34% wszystkich mieszkańców Śląska odpowiedziało, że często lub zawsze widzą niewyraźnie. Osoby, które już noszą okulary wskazują, że przy ich wyborze kierują się przede wszystkim walorami estetycznymi lub czynnikami finansowymi. 56% z nich uważa, że najważniejszy jest kształt i kolor oprawek, 28% wskazuje na ich cenę, a tylko 3% zwraca uwagę na jakość szkieł.

– Wzrok to najważniejszy dla człowieka zmysł, dzięki któremu przyswajamy aż 80% informacji o otaczającym nas świecie. Dlatego, by cieszyć się dobrym zdrowiem oczu jak najdłużej nie należy lekceważyć takich objawów jak: niewyraźne widzenie, ból, dyskomfort, uczucie suchości czy zaczerwienienie oczu. Jeżeli są one odczuwalne przez dłuższy czas powinny być sygnałem do odwiedzenia specjalisty i większej dbałości o wzrok, której z pewnością nie sprzyja obecny tryb życia Polaków – dodaje dr n. biol. Robert Grabowski.

Codzienne nawyki zagrażają zdrowiu oczu

Jak pokazują wyniki tegorocznego badania, aż 82% mieszkańców województwa śląskiego deklaruje, że każdego dnia korzysta z takich urządzeń jak: laptop, smartfon czy tablet, z czego 55% robi to przez ponad 4 godziny. Codziennie 60% z nich spędza swój czas wolny przed telewizorem. Pracę przy komputerze 7 dni w tygodniu wskazało aż 45% badanych. Z pewnością nie pomaga też fakt, że większość tych czynności wykonywanych jest w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem – 41% respondentów przebywających w nich każdego dnia deklaruje, że robi to powyżej 8 godzin.

– Obecny tryb życia Polaków z pewnością nie sprzyja zdrowiu ich oczu. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować całkowicie z naszego życia takich czynności jak praca przy komputerze czy korzystanie ze smartfonów. Wpływ tych szkodliwych dla wzroku urządzeń i nawyków możemy mieć jednak pod kontrolą. Wystarczy tylko raz w roku udać się do specjalisty, wykonać odpowiednie badania i uzyskać tam profesjonalne wsparcie, do czego zachęcamy w ramach naszej corocznej akcji „Wielkie Badanie Wzroku” – podsumowuje Grabowski.

Wielkie Badanie Wzroku trwa od 17 lutego do 31 marca w ponad 220 salonach Vision Express w całej Polsce. Więcej informacji o akcji dostępnych jest na www.WielkieBadanieWzroku.pl, natomiast listę salonów biorących w niej udział można znaleźć na www.visionexpress.pl.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Czeka nas zakaz palenia węglem w województwie śląskim? Walka ze smogiem wkracza w kolejny etap!

Śląskie: Ile dowodów rejestracyjnych zabranych? Policja podsumowuje akcję SMOG

Zabrze: Złapani na gorącym uczynku! Policja uniemożliwiła powstanie dzikiego wysypiska! [ZDJĘCIA]

 

źr. inf.prasowa/Walk PR

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close