RegionWiadomość dnia

Wojna o pomnik w Jaworznie! IPN mówi, że promuje komunizm. Na pomniku data 1846…

Już wkrótce ten Pomnik Bojownikom Polskiego Ruchu Oporu w Jaworznie zostanie zlikwidowany. To efekt opinii Instytutu Pamięci Narodowej, który stwierdził, że pomnik propaguje komunizm. Wybudowany po wojnie obiekt czci osoby poległe w latach 1846-1945. Dziś prezydent Jaworzna zwracał uwagę, że brakuje na nim wyszczególnionych dat – między innymi Powstania Listopadowego, czy Styczniowego.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Namawiamy pingwiny z chorzowskiego ZOO na pączkoburgera 😉
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

– Ci komuniści robili z nas durniów. I proszę państwa nie wsadzajcie nas państwo w taką rolę ponownie. To nie byli wcale durnie. To byli ludzie wyrachowani, przewredni, mówiąc po jaworznicku. I ci, którzy zrobili inskrypcję na tym pomniku też nie dobrali jej przypadkowo – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Bo to właśnie w 1846 roku miała miejsce tzw. rzeź galicyjska, której jednym z negatywnych bohaterów był Jakub Szela, postrach szlachty polskiej. Dziś przeciwni likwidacji pomnika byli radni opozycji oraz działacze lewicy.

– Fakt, że opieramy Powstanie Krakowskie tylko i wyłącznie na jednej osobie, na Jakubie Szeli, jest po prostu totalnym nieporozumieniem, bo w tym powstaniu, oprócz Szeli, brali udział mieszkańcy Jaworzna i to należałoby uszanować – mówi Wacław Chudzikiewicz, mieszkaniec Jaworzna, były radny.

Ostatecznie, po długiej dyskusji, głosami radnych prezydenckich podjęto uchwałę o usunięciu pomnika.

– Rozmawiałem z wieloma mieszkańcami i są bardzo negatywnie nastawieni do tego pomysłu. Pomnik wpisał się już na trwałe w historię naszego miasta. Uważam, że pomniki, nawet jeśli kontrowersyjne w opinii niektórych, powinny zostać w naszej przestrzeni i stanowić podstawę do dyskusji historycznej mówi Tomasz Sędor, radny Platformy Obywatelskiej.

IPN likwiduje pomnik w Jaworznie bo promuje komunizm. Na pomniku data 1846...
IPN likwiduje pomnik w Jaworznie bo promuje komunizm. Na pomniku data 1846…

– Nie ma miejsca dla pewnych symboli minionego reżimu. To miejsce niechaj będzie w muzeach, jakichś magazynach, gdzie można np. zaprowadzić dzieci i pokazać im, jak kiedyś prano nam mózgi. Kiedy wymazywano prawdziwych bohaterów, natomiast gloryfikowano kryminalistówmówi Dawid Domagalski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Na razie nie wiadomo, co stanie się ze zlikwidowanym pomnikiem. Niewykluczone, że, podobnie jak inne usunięte w wyniku dekomunizacji, zostanie umieszczony w magazynach miejskiego muzeum.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Epidemia koronawirusa: czy czeka nas apokalipsa? Doktor Beata Poprawa wyjaśnia

Największe centrum logistyczne w Polsce powstanie w Gliwicach! Amazon szuka pracowników

14 emerytura coraz bliżej! Projekt przyjęty przez rząd

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close