RegionWiadomość dnia

Wojsko, psy, roboty, ratownicy górniczy. Coraz większe siły biorą udział w akcji w Zofiówce [WIDEO]

Coraz większe siły są zaangażowane w poszukiwanie górników, którzy od soboty znajdują się pod ziemią w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Do akcji ratunkowej włączyło się wojsko. Na miejsce przyjechali żołnierze Marynarki Wojennej, którzy przywieźli specjalistyczne roboty do poszukiwań głębinowych. Akcja postępuje coraz szybciej.

 

-W nocy zostały sprowadzone psy, które pomagały ratownikom wejść do tego korytarza w kierunku tego rozlewiska. Psy znalazły dwa ślady. Ratownicy w tych dwóch miejscach rozpoczęli dokładną penetrację, na aktualną chwilę niczego nie znaleziono – mówi Daniel Ozon, prezes JSW.

Wojsko, psy, roboty, ratownicy górniczy. Coraz większe siły biorą udział w akcji w Zofiówce
Wojsko, psy, roboty, ratownicy górniczy. Coraz większe siły biorą udział w akcji w Zofiówce

Ratownicy cały czas wypompowują wodę z podziemnego rozlewiska. Nie wiadomo jednak jak jest głębokie. Do tej pory udało im się obniżyć lustro o około 60 centymetrów. W poszukiwaniach mają też pomóc specjalistyczne roboty do podwodnych poszukiwań, ale z tych na razie skorzystać nie można ze względu na zbyt wysoki poziom metanu.

– W miejscu, gdzie pracują ratownicy, na końcu lutniociągu, tu gdzie jest największy postęp prac związany z dojściem do wody, żeby było jak najwygodniejsze przejście, metanu mamy 3,5 proc., jak pokazywaliśmy wczoraj to było 17 proc. Tlenu – 19,7 proc. – mówi Tomasz Śledź, wiceprezes JSW.

Ratownicy wykonali także otwór technologiczny, przez który pod ziemię można by wpuścić np. płyny i jedzenie dla górników. Ten jednak najprawdopodobniej nie trafił w chodnik. Podjęto decyzję o wierceniu kolejnego. Akcja ratunkowa w Zofiówce trwa już szósty dzień. Pod ziemią nadal jest trzech górników.
(Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close