RegionWiadomość dnia

Wolne Związki Zawodowe powstały 40 lat temu w Katowicach! Powstały w niepozornej kamienicy [WIDEO]

Niepozorna kamienica w Katowicach, w której rozegrały się ważne wydarzenia. W lutym 1978 roku właśnie tutaj założony został Komitet Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach. Doskonale pamięta to syn Kazimierza Świtonia, jednego z założycieli związków.

 

-Ta myśl dojrzewała już wcześniej. Ojciec zajmował się tymi działaniami dosyć wcześniej, chociaż starał się chronić rodzinę i myśmy o tym nie wiedzieli. Ale wiadomo jak to jest – wyszło, trzeba było robić, trzeba było działać i robiliśmy to chociaż ciężko było i gnębili nas z każdej strony – mówi Jan Świtoń, syn Kazimierza Świtonia.

Wolne Związki Zawodowe powstały 40 lat temu w Katowicach! Powstały w niepozornej kamienicy

Dziś uroczyście obchodzona była 40. Rocznica założenia komitetu. Pod tablicą upamiętniającą powstanie komitetu WZZ w Katowicach kwiaty złożył między innymi prezes IPN Jarosław Szarek. Później odbyła się konferencja naukowa poświęcona Kazimierzowi Świtoniowi i jego współpracownikom. -To 40 lat temu w tym mieście, w Katowicach garstka odważnych ludzi rzuciła wyzwanie systemowi komunistycznemu, rzuciła hasłem twórzcie wolne związki zawodowe. Uderzyła w jądro tego systemu, ponieważ jak państwo pamiętacie rządy monopolistyczne w PRL sprawowała partia, która w swojej nazwie miała przymiotnik robotnicza – mówi dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Wolne Związki Zawodowe powstały 40 lat temu w Katowicach! Powstały w niepozornej kamienicy

-Ruch WZZ to tak naprawdę kilkudziesięcioosobowa społeczność wspierana – grupa ludzi przez kilkaset może osób, które w jakimś stopniu rodziny, bliskich, znajomych, osoby które pomagały a z tego najpierw się rodzi ruch wielosettysięczny, bo tym praktycznie w sierpniu staje się Solidarność a następnie błyskawicznie przez wrzesień do grudnia ruch wielomilionowy, sięgający w 81 tych prawie 9 mln – mówi prof. dr hab. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku.

Katowickie uroczystości były pierwszą częścią obchodów 40-lecia powstania wolnych związków zawodowych. Kolejne uroczystości, związane z utworzeniem WZZ Wybrzeża odbędą się pod koniec kwietnia w Gdańsku i będę trwały trzy dni. (Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close