KrajRegion

Wpadli biznesmen i były wiceminister środowiska! Głośna akcja CBA w sprawie korupcji

CBA zatrzymało dwie osoby, m.in. wiceministra środowiska w latach 2014-2015. Drugi z z zatrzymanych to biznesmen z branży budowlanej.

 

 

Na bogato! TOP 5 Silesia Flesz wozi Kajetan Kajetanowicz!


Na polecenie prokuratury Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby – wiceministra środowiska w latach 2014-2015 Janusza O. i biznesmena z branży budowlanej z Włocławka Marcina M. Jako pierwsi do informacji dotarli dziennikarze „Wiadomości”.

Janusz O. pełnił także funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Śledztwo dotyczy korupcji i powoływania się na wpływy w Funduszu przy realizacji projektu kompleksowej ochrony wód podziemnych aglomeracji kieleckiej. Miało do tego dojść w czasie od września 2015 r. do stycznia 2016 r.

W ramach zadania współfinansowanego przez Unię Europejską za pośrednictwem NFOŚiGW Wodociągi Kieleckie podpisały umowę na budowę wodociągów i kanalizacji sanitarnej w Kielcach i dwóch gminach województwa świętokrzyskiego.

 

Na wykonawcę prac – zatrzymanego przez CBA biznesmena – nałożono wysokie kary umowne, ponieważ firma miała znaczne opóźnienia w realizacji zadania. „Wszystko wskazuje na to, że zatrzymany przedsiębiorca obiecał wiceministrowi zatrudnienie w spółkach z zapewnieniem kilkunastotysięcznego miesięcznego wynagrodzenia w zamian za »pomoc«, która miałaby doprowadzić do odstąpienia Wodociągów Kieleckich Sp. z o.o. od naliczenia kar umownych i przyjęcia bez zastrzeżeń wykonanych robót budowlanych” – podało w komunikacie CBA.

Według śledczych M. miał obiecać wiceministrowi O., w zamian za doprowadzanie do odstąpienia od naliczania kar i przyjęcie robót bez zastrzeżeń, zatrudnienie w swoich spółkach z kilkutysięcznym miesięcznym wynagrodzeniem po zakończeniu pełnienia funkcji w resorcie. Według śledczych Janusz O. przyjął obietnicę korzyści, a po dymisji podjął pracę w spółkach tego przedsiębiorcy.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski powiedział, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze z łódzkiej delegatury CBA.

 

– Zatrzymani przez CBA zostaną doprowadzeni do lubelskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie podał naczelnik.Tam prokurator ma im przedstawić zarzuty – dodał.

źródło: TVP Info
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close