Kategorie

Wracają restrykcje! Znamy szczegóły obostrzeń w „żółtych” i „czerwonych” powiatach

Resort zdrowia 8 sierpnia wprowadzi podział powiatów na strefy: zieloną, żółtą i czerwoną. W dwóch ostatnich zaostrzone zostaną restrykcje.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Wiceszef resortu Janusz Cieszyński opublikował na Twitterze mapę, na której powiaty oznaczono trzema kolorami: zielonym, żółtym i czerwonym.

„Żółte” i „czerwone” powiaty

„Czerwonymi” strefy to powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, wieluński, pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz miasta Nowy Sącz, Ruda Śląska i Rybnik.

„Żółte” strefy to powiaty: wieruszowski, jarosławski, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski oraz miasta Jastrzębie Zdrój, Przemyśl i Żory.

Obostrzenia w „czerwonych” powiatach
  • W „czerwonych” powiatach obowiązywał będzie od 8 sierpnia obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Twarz trzeba więc będzie zakryć, np. idąc chodnikiem albo odpoczywając w parku.
  • Zakazana będzie tam również organizacja kongresów i targów, działalność parków rozrywki i wesołych miasteczek oraz wszelkie wydarzenia kulturalne.
  • Nie będą mogły też działać siłownie, kina, sanatoria, ośrodki rehabilitacyjne, łaźnie, sauny, solaria, salony odchudzające i salony masażu.
  • Ministerstwo chce również ograniczyć liczbę uczestników imprez oraz uroczystości rodzinnych (np. wesel i pogrzebów) do maksymalnie 50.
  • Na wydarzenia sportowe nie wejdzie publiczność, a w lokalach gastronomicznych (np. restauracjach lub barach mlecznych) „zmieści się” maksymalnie jedna osoba na 4 metry kwadratowe.
  • W transporcie publicznym (np. autobusach i tramwajach) zajętych będzie co najwyżej 50 proc. siedzących. Jeśli pojazd wjedzie na teren „czerwonej” strefy, nie będzie można do niego wsiadać, dopóki w środku liczba pasażerów nie spadnie poniżej ustalonego progu.
Zasady w „żółtych” powiatach
  • Na kongresach i targach będzie mogła przebywać co najwyżej jedna osoba na 4 m kw. obiektu, w którym odbywa się wydarzenie. Na imprezy sportowe i kulturalne oraz seanse filmowe w kinach wejdzie natomiast tyle osób, ile wynosi 25 proc. miejsc na publiczności.
  • Jeśli impreza kulturalna odbywa się na świeżym powietrzu, uczestniczyć w niej będzie mogło do 100 osób.
  • Do lokali wejdzie maksymalnie taka liczba klientów, aby na każdego z nich przypadały 4 metry kwadratowe. Taki sam próg przewidziano na siłowniach. Natomiast w parkach rozrywki i wesołych miasteczkach jedna osoba będzie przypadać na 10 m kw.
  • Na uroczystości rodzinne (takie jak wesela i pogrzeby) oraz imprezy w „żółtych” powiatach wejdzie maksymalnie 100 osób.
  • Również 25 proc. dopuszczalnej liczby klientów obowiązywać będzie w łaźniach, saunach, solariach, salonach odchudzających i salonach masażu.
  • Nie będzie ograniczeń w sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych, świątyniach i transporcie zbiorowym. Nie będzie też nakazu zasłaniania nosa i ust poza pomieszczeniami, jeżeli będzie można zachować 1,5-metrowy dystans od innych osób.

Źródło: Polsat News

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Rusza KONKURS „Historyczna Pocztówka z Wakacji – 100 nagród na 100 lecie Powstań Śląskich”

Koronawirus na Śląsku: Już połowa gości z wesela pod Pszczyną ma koronawirusa

Bon Turystyczny 2020: Coraz więcej miejsc wypoczynku w bazie Polskiego Bonu Turystycznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button