Artykuł SponsorowanyDom

Wynajem mieszkania z opcją wykupu – co warto wiedzieć?

Interesującą alternatywą dla zakupu mieszkania na kredyt może okazać się jego wynajem z opcją późniejszego wykupu. Choć na rynku wciąż niewiele jest ofert tego typu, to może się zmienić już niebawem.

 

Rosnąca inflacja, wysokie ceny mieszkań, a także coraz bardziej utrudniona droga do uzyskania kredytu hipotecznego – to wszystko może realnie wpłynąć na wyhamowanie sprzedaży na rynku nieruchomości. Skoro wielu osób, par i rodzin z dziećmi nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub na uzbieranie wkładu własnego, rozwiązaniem może być właśnie najem długoterminowy z opcją wykupu. Co warto o nim wiedzieć?

Wynajem z opcją wykupu – opcja, która znów budzi zainteresowanie

Propozycja dochodzenia do własności mieszkania po dłuższym czasie jego wynajmowania i regularnego opłacania czynszu nie jest niczym nowym, ale obecnie opcja ta budzi spore zainteresowanie wśród osób, które z jakiegoś powodu nie mogą kupić mieszkania na kredyt. Koncepcja ta realizowana jest zarówno w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, jak i w ramach inwestycji SIM lub TBS. Niestety w skali całego kraju mieszkania na wynajem z opcją wykupu są tylko kroplą w morzu potrzeb. Mimo wszystko warto zainteresować się tym rozwiązaniem, bo ich pula z czasem ma się powiększać.

Warto pamiętać o tym, że komercyjni inwestorzy również mogą oferować swym klientom rozwiązania polegające na wynajmie lokali z opcją ich wykupu. Firmy deweloperskie i specjalizujące się w najmie instytucjonalnym dotychczas podchodziły do tej opcji raczej niechętnie – być może niższe zainteresowanie drogimi mieszkaniami i malejąca zdolność kredytowa sporej części społeczeństwa to kwestie, które sprawią, że sytuacja ulegnie zmianie. Dziś o wiele łatwiej bowiem znaleźć mieszkania na sprzedaż Zabrze niż lokale do wynajęcia z opcją wykupu w tym samym mieście lub choćby w jego okolicy.

Co warto wiedzieć o wynajmie z opcją wykupu?

Najem instytucjonalny z opcją wykupu mieszkania nie jest rozwiązaniem dla każdego. Oto, co warto wiedzieć o tej drodze zakupu nieruchomości:

  • By skorzystać z tego rozwiązania nie trzeba mieć wysokiej zdolności kredytowej. To SIM, TBS lub inna uprawniona jednostka zaciąga zobowiązanie na budowę nieruchomości.
  • Najemcy zobowiązani są do wpłaty określonej kwoty w ramach partycypacji kosztu budowy lokalu, a także do uiszczenia kaucji.
  • W ramach comiesięcznego czynszu, najemcy wpłacają również określoną kwotę na poczet wykupu mieszkania.
  • Po upływie określonego czasu (minimum pięć lat od zawarcia umowy najmu) może nastąpić finalny wykup mieszkania.

Wynajem mieszkania z opcją wykupu wydaje się rozsądną alternatywą dla zaciągania zobowiązań hipotecznych, a w szczególności dla osób o niższych dochodach, które mają niską zdolność kredytową. Choć liczba inwestycji, które przewidują ten model finansowania nie jest imponująca, to jednak takie oferty pojawiają się w różnych częściach kraju i nie jest wykluczone, że zyskają większą popularność nie tylko wśród potencjalnych najemców, ale również wśród komercyjnych inwestorów.

źródło: artykuł partnera

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button