KrajRegion

Wypłaty pomocy dla artystów wstrzymane! Gliński: Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości

Po medialnej burzy, jaka rozpętała się po opublikowaniu listy artystów, którzy mieli otrzymać z Ministerstwa Kultury i Sportu finansową pomoc wz. z pandemią koronawirusa – szef resortu, Piotr Gliński poinformował, że wypłaty pomocowych środków zostają na razie wstrzymane.

 

 

Za kilka dni zakaz wychodzenia z domu i LOCKDOWN? TOP 5 Silesia Flesz

O tym, że na razie artyści nie dostaną pieniędzy, o których poinformowano niedawno – poinformował na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

-Zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie – napisał na Twitterze Gliński.

Ministerstwo kultury na pomoc dla artystów w czasie pandemii przygotowało niemały budżet – 400 milionów złotych. Na listę trafiło ponad 2 tysiące podmiotów i artystów, którzy mieli skorzystać z ministerialnych środków pomocowych, związanych z pandemią COVID-10. Na liście znalazło się wiele znanych nazwisk – w tym śląski raper Miuosh, także pochodzący ze Śląska piosenkarz Piotr Kupicha, a także Kamil Bednarek,Bracia Golec, czy lider zespołu disco polo Bayer Full – Sławomir Świerzyński.

Po ogłoszeniu listy i wysokości pomocy dla poszczególnych podmiotów i artystów, internet eksplodował, a na przyjmujących pomoc z resortu kultury wylał się niemały hejt.

Sam minister Gliński, tak pakiet pomocy jak i listę zatwierdzoną do wypłat środków bronił. Jak mówił jeszcze w piątek, (…) powołanie i uruchomienie Funduszu Wsparcia Kultury było bardzo wyczekiwane przez środowisko. Ze względów epidemicznych czas nie był naszym sprzymierzeńcem, działaliśmy pod jego dużą presją i wiedzieliśmy o tym – mówił Piotr Gliiński podkreślając, że cały proces legislacyjny pomocy dla artystów udało się przeprowadzić bardzo szybko i sprawnie.

Gliński ustosunkował się także wczoraj do tego, kto i ile pomocowych środków miał otrzymać. Jak mówił – o tym, kto trafił na listę Funduszu Wsparcia Kultury nie decydowały żadne sympatie, a jedynie algorytm, wskazujący realne straty artystów i podmiotów, związane z pandemią koronawirusa.

Teraz minister Gliński zapowiada wstrzymanie wypłat i przyjrzenie się sprawie raz jeszcze. Także samo Ministerstwo Kultury, Dziedzicwa Narodowego i Sportu potwierdza, że wątpliwości związane z Funduszem Wsparcia Kultury mają zostać błyskawicznie wyjaśnione.

-W związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji.
Jednocześnie MKiDN jeszcze raz wyjaśnia, że rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do ok. 40/50 proc. udokumentowanych strat (pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe) w okresie od marca do grudnia 2020 r. Są to więc rekompensaty za prawie roczne zamrożenie działalności, których celem jest wsparcie ważnego sektora polskiej gospodarki w obliczu bankructwa – czytamy w oświadczeniu na stronie ministerstwa.

Pełną listę beneficjantów  środków z Funduszu Wsparcia Kultury znajdziecie TUTAJ

źródło: Polsat News,MKiS
autor: Wojciech Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Premier: Nie będzie narodowej kwarantanny. Specjaliści: I tak nie była potrzebna

Szpital covidowy w MCK w Katowicach będzie przyjmował głównie ciężkie przypadki!

Dwie osoby zginęły w wypadku w Lędzinach. Policja szuka świadków tragedii [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close