Za brzydkie elektrośmieci przytul nasiona ładnych kwiatów. Katowice ruszają z kapitalną akcją
-„Nie siej śmieci, posiej łąkę” – w sobotę 8 maja mieszkańcy Katowic będą mogli „wymienić” elektrośmieci na nasiona łąki kwietnej. Akcja urzędu miasta i Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej ma przede wszystkim zwróci uwagę na problem porzucania elektrośmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
-Ciągle znajdujemy elektrośmieci podrzucone w lasach, na chodnikach, nawet w centrum miasta czy w wiatach śmietnikowych. Akcja „Nie siej śmieci, posiej łąkę” ma uświadomić mieszkańcom, że tych śmieci możemy pozbywać się w sposób legalny, wywożąc je do Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów Nie wystawiamy ich w wiatach śmietnikowych, broń Boże nie wystawiamy ich na ulicę czy nie wyrzucamy do lasu. To są oczywiste rzeczy dla wielu z nas, natomiast niestety nadal te śmieci znajdujemy w takich miejscach – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w UM Katowice
Jeden z czterech Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów w Katowicach znajduje się przy ulicy Milowickiej 7A. To tam w najbliższą zorganizowane zostanie specjalne stanowisko, gdzie mieszkańcy będą mogli bezpłatnie przywieźć odpady elektroniczne.
-W każdej chwili w ramach otwarcia tych punktów, mieszkaniec może dostarczyć taki zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Co się dzieje z tymi odpadami? One trafiają na instalację odzysku i tam są odpowiednio albo unieszkodliwiane, czyli te substancje, które są niebezpieczne w takim urządzeniu są odpowiednio unieszkodliwiane. Ewentualnie demontowane są te elementy, które mogą być wykorzystywane w przyszłości w dalszej produkcji innych elektrosprzętów – mówi Krzysztof Król z MPGK w Katowicach.
Katowickie MPGK przygotowało kompost, wyprodukowany z bioodpadów. W zależności od ilości i gabarytów oddanych elektrośmieci, każdy mieszkaniec otrzyma worek Kompovitu, który stanowi naturalny nawóz. Kompost będzie wydawany razem z nasionami łąk kwietnych, które przygotowała Fundacja Łąka.
-Łąki kwietne w dużych miastach mają wiele korzyści, a szczególnie mają dużo zalet względem trawników, które proponujemy zamieniać właśnie w takie ukwiecone przestrzenie. Miejsca pełne kwiatów przyciągają owady i umożliwiają im rozmnażanie się i życie przez cały sezon wegetacyjny. Ponadto łąki kwietne to też miejsca, w których następuje retencja wody czyli po prostu deszczu, zatrzymywania w miejscu opadu, wsiąka w glebę – informuje Agnieszka Nowak z Fundacji Łąka.
W Katowicach od kilku lat miasto zakłada łąki kwietne. Teraz każdy będzie mógł posiać taką łąkę w skali mikro przed domem, a nawet na balkonie, przy okazji pozbywając się niepotrzebnych elektrośmieci.
autorka: Fatima Orlińska
43-letni policjant zginął w Raciborzu zastrzelony przez bandytę
Nie żyje zakonnica z Katowic, zakażona indyjską odmianą koronawirusa! [WIDEO]