RegionWiadomość dnia

Nie żyje zakonnica z Katowic, zakażona indyjską odmianą koronawirusa! [WIDEO]

Podejrzenia się potwierdziły – w Katowicach jest jedno z trzech ognisk indyjskiej mutacji koronawirusa. Zakonnice Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty są od zeszłego tygodnia odizolowane w siedzibie kalkutek na os. Paderewskiego. Dostępu do budynku chronią policjanci.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

-Udały się na rekolekcje w województwie mazowieckim. Po powrocie z tych rekolekcji po kilku dniach okazało się, że chorują i okazało się, że są zakażone. Dokładnie 17 sióstr było chorych i 10 osób bezdomnych, które korzystały z noclegowni prowadzonej przez te zakonnice. W trakcie wywiadu epidemiologicznego okazało się, że przebywały na tych rekolekcjach z jedną z sióstr, która przybyła z Indii mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki.

Od zeszłego tygodnia laboratoria sprawdzały czy faktycznie to indyjska mutacja. Dzisiaj się to potwierdziło. W piątek jedna z zakażonych sióstr zmarła, a dzień później kolejna trafiła do szpitala. Pozostałe są w dobrym stanie.

Podejrzenia się potwierdziły – w Katowicach jest jedno z trzech ognisk indyjskiej mutacji koronawirusa
Podejrzenia się potwierdziły – w Katowicach jest jedno z trzech ognisk indyjskiej mutacji koronawirusa

-To jest nowy dla Polski wariant. Do tej pory był jeden dyplomata, a teraz mamy ognisko u sióstr potwierdzone. Także laboratoria, które będą sekwencjonować materiał pochodzący od chorych, mają już doświadczenie. Będzie to szybciej i będzie zdecydowanie więcej laboratoriów wykonywać tego typu badanie. Nie jeteśmy samotną wyspa. To, że mamy bezpośrednią transmisję z Indii, tylko ułatwiło nam dochodzenie epidemiologiczne. Ale on może równie dobrze przyjść zza naszej zachodniej, południowej czy wschodniej granicy – mówi Grzegorz Hudzik, Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Jak wyjaśnia szef śląskiego sanepidu, na razie nie zaobserwowano szczególnego przebiegu choroby spowodowanego zakażeniem indyjskim wariantem. Siostry i bezdomni przebywający w Katowicach pozostaną w izolacji do momentu aż testy na koronawirusa będą negatywny.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Nie żyje Bronisław Cieślak. Cała Polska pamięta go z „07 zgłoś się”

W osiem minut napisali nową historię klubu! Raków Częstochowa zdobył Puchar Polski!

Premier Morawiecki w Chorzowie: „Aby Śląsk mógł pozostać Śląskiem, potrzebował włączenia do Rzeczypospolitej”

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close