reklama
Kategorie

Za nami XVI Festiwal Orkiestr Dętych im. Edwarda E. Czernego

W dniu 27 czerwca w naszym mieście odbył się XVI Zabrzański Festiwal Orkiestr Dętych im. Edwarda E. Czernego. O godz. 14.30 barwny korowód wyruszył z placu Wolności w stronę Centrum Handlowego Platan. Występowi Górniczej Orkiestry Dętej „Halemba” pod dyrekcją Piotra Szczygioł towarzyszył pokaz tańca mażoretek “Pantera” z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach.

Uroczyste otwarcie gali festiwalowej zainaugurowano o godz. 15.00 na parkingu CH Platan. Jako pierwsza z orkiestr dętych zagrała górnicza z  Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pod dyrekcją Henryka Mandrysza. Podczas festiwalu wystąpiły również orkiestry: kopalni „Bielszowice”, kopalni „Pokój” oraz kopalni „Piekary”.

W imprezie udział wzięli m.in.: zastępca prezydenta Zabrza Krzysztof Lewandowski, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomiej Szewczyk, a także córka zabrzańskiego kompozytora Emanuela Czerny.

Kim był Edward E. Czerny?

Edward E. Czerny, to zabrzanin urodzony w 1917 roku w istniejącym do dziś budynku przy ul. Sienkiewicza 23. Miał słuch absolutny. Edukację muzyczną rozpoczął w szkole muzycznej przy ul. Rataja a kontynuował ją także w konserwatorium w Berlinie studiując kompozycję, teorię oraz edukację muzyczną. Jego słuch muzyczny, talent i niezwykła pracowitość, sprawiły, że już jako nastolatek pisał aranżacje dla orkiestr rozrywkowych „Haus Metropol” oraz „Admiralpalast”, które potem prowadził.

Po wojnie twórczo organizował życie kulturalne w Zabrzu, współtworząc Oddział Związku Muzyków w Zabrzu. W latach 1945-46 był współzałożycielem, członkiem i pierwszym dyrygentem Zabrzańskiej Orkiestry Filharmonicznej (obecna nazwa: Filharmonia Zabrzańska), z którą współpracował przez trzy dekady zeszłego wieku, dyrygując gościnnie koncertami własne kompozycje, parafrazy i potpourri.

Powiązane artykuły

W 1947 roku ożenił się z saksofonistką i skrzypaczką jazzową Barbarą Charlotte Trzeja. Slubu udzielał ksiądz Franciszek Pieruszka, legendarny proboszcz z Kościoła św. Anny w Zabrzu w asyście ok. 200 muzyków. W 1948 roku ukazało się po raz pierwszy drukiem jego opracowanie muzyczne w zabrzańskim wydawnictwie Dom Muzyki Polskiej. W 1949 wskazał na stanowisko dyrygenta orkiestry Filharmonii Górniczej w Zabrzu Emila Gielnika (wcześniejsza nazwa: Zabrzańska Orkiestra Filharmoniczna). W 1960 roku Edward Czerny dyrygował koncertem inaugurującym działalność Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.  

 Od 1955 roku zamieszkał na ćwierć wieku w Warszawie obejmując stanowisko dyrektora  artystycznego popularnego big bandu rozgłośni warszawskiej, działającego pod nazwą Orkiestra Taneczna Polskiego Radia. Od 1959 był redaktorem wieczornych audycji muzyki rozrywkowej  w  Programach  I  i  II  Polskiego Radia, przy których tańczyła cała Polska.Wylansował w nich większość, nagranych pod własną dyrekcją,  przebojów drugiej połowy lat 50. i 60. XX wieku.                                                        

W 1979  roku  Komitet  Papieski  zamówił u Edwarda  Czernego monumentalne opracowanie pieśni  Boże  coś Polskę z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny.

Nagrał  powyżej  300  płyt  dla  Polskich  Nagrań,  Muzy i in. wydawnictw płytowych oraz dla Polonii w Stanach Zjednoczonych, które doczekały się wielu wznowień. W 2004 roku powatała rodzinna Fundacja im. Edwarda Eberharda Czernego, która zajmuje się koncertami monograficznymi, archiwizacją, rozpowszechnianiem i popularyzacją dorobku twórczego oraz wydawaniem dzieł swego patrona. W 2006 roku Fundacja nawiązała stałą współpracę z polskimi filharmoniami i akademiami muzycznymi zainteresowanymi twórczością, sztuką dyrygencką, aranżerską i instrumentacyjną artysty. Dotychczas   zrealizowano   powyżej 120  koncertów  monograficznych  z  cyklu  pt. „W hołdzie  Edwardowi  Czernemu”.

 

Źródło: zabrze.com.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Miało być szybciej, jest bałagan. System e-TOLL na autostradach na razie kierowców dezorientuje

Im więcej szczepień, tym mniej zakażeń koronawirusem. Tylko, że szczepień coraz mniej

Co mogą robić dzieci, które nie jadą na wakacje? Miasta Śląska i Zagłębia mają sporo ofert!

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button