AlarmRegionWiadomość dnia

Zabytkowa kamienica w Pszczynie w ogniu. Strażacy ugasili groźny pożar w centrum miasta [WIDEO, ZDJĘCIA]

Pożar, ewakuacja i ofiarna pomoc sąsiadów. Taki poranek mieli dzisiaj mieszkańcy jednej z kamienic przy ul. Warownej w Pszczynie. Strażacy zgłoszenie otrzymali o 5:27, gdy kamienicę trawił już ogień.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

-Mama mnie obudziła, wybiegłem tutaj,  sąsiedzi już, część sąsiadów była na zewnątrz. Ja pomogłem tutaj sąsiadowi z` góry zejść, drabinę mu podałem – mówi Mieczysław Wieczorek, syn poszkodowanej.

Kamienica, w której wybuchł pożar sąsiaduje bezpośrednio z Domem Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza. Ze względu na ogromne zadymienie ewakuowano 25 mieszkańców, choć sam ogień nie zagrażał bezpośrednio ich życiu i zdrowiu.

-Trochę było mieszaniny, trochę ruchu,  koce,  kurtki ciepłe, herbata i na palarni tam czekaliśmy wszyscy. No i widzieliśmy jak to się paliło wszystko, straszny ogieńmówi Piotr, mieszkaniec DPS.

Zabytkowa kamienica w Pszczynie w ogniu. Strażacy ugasili groźny pożar w centrum miasta
Zabytkowa kamienica w Pszczynie w ogniu. Strażacy ugasili groźny pożar w centrum miasta

W pożarze ucierpiała właścicielka 300-letniej kamienicy, która aktualnie znajduje się w szpitalu. Kobieta ma poparzone 11% ciała, głównie kończyny górne. W pierwszej kolejności na miejscu pojawił się policjanci, którzy pomogli w ewakuacji.

-Upewnili się, że osoby są poza budynkiem, zabezpieczyli miejsce wokół kamienicy aby nie dopuścić już osób postronnych i upewnili się, że w środku nie znajdują się już żadne osoby – mówi sierż. sztab. Ewelina Rojczyk , oficer prasowy KMP w Pszczynie.

Całkowicie zniszczone jest mieszkanie właścicielki kamienicy, w którym prawdopodobnie wybuchł pożar. Co ciekawe mimo, że ogień rozprzestrzeniał się szybko to oprócz korytarza i mieszkania znajdującego się w sąsiedztwie, reszta lokali nie ucierpiała. Gaszenie pożaru trwało nieco ponad 4 godziny.

Zabytkowa kamienica w Pszczynie w ogniu. Strażacy ugasili groźny pożar w centrum miasta
Zabytkowa kamienica w Pszczynie w ogniu. Strażacy ugasili groźny pożar w centrum miasta

-Na pewno akcja trudna ze względu na charakterystykę tego budynku. stropy drewniane, stary budynek, skomplikowany układ architektoniczny, komórek, pomieszczeń gospodarczych zamkniętych, więc dotarcie do wszystkich pomieszczeń, sprawdzenie, zajęło trochę czasu – mówi Grzegorz Kołoczek, komendant PSP w Pszczynie.

Budynek, w którym wybuchł pożar to pierwsza murowana kamienica na ul. Warownej w Pszczynie. Na miejscu trwają oględziny inspektora budowlanego, który zdecyduje o dalszych losach zabytku.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

9 osób zginęło w wypadku pod Gliwicami! Zderzenie busa i autokaru na DK 88 w Kleszczowie

[ZDJĘCIA] Śmiertelny wypadek pod Gliwicami. 9 osób zginęło w busie na DK 88 w Kleszczowie!

Solidarność ostrzega: Zwolnienia grupowe w sieci Carrefour mogą być większe niż 400 osób!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close