RegionWiadomość dnia

Zamieniają kopalnię Ignacy w centrum kultury. Wyjątkowa inwestycja w Rybniku

Nie lada gratka dla fanów zabytków przemysłu ciężkiego. W Rybniku powstaje Industrialne Centrum kultury, które będzie zlokalizowane na terenie zamkniętej w 1995 r. kopalni Ignacy. Za wykonawcą połowa prac rewitalizacyjnych, dzięki którym stare budynku kompleksu nabierają nowego blasku.

 

 

Kto chciał wyrolować górników i dlaczego? TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

W jednym z gmachów znajdzie się jedyne w regionie muzeum pary, w którym turyści będą mogli poznać historię tej technologii od początku aż po kres użytku. Dodatkowo zostanie uruchomiony oryginalny piec parowy z 1920 r., który napędzał sąsiedni szyb wyciągowy.

Ukłonem w stronę lokalnej społeczności, a w szczególności emerytowanych górników ma być budynek, w którym mieszkańcy będą mogli organizować sami, nieodpłatnie wydarzenia, warsztaty czy prelekcje. Rybniccy urzędnicy uważają, że rewitalizacja zabytków i tworzenie takich przestrzeni jest ważne nie tylko dla mieszkańców i turystów.

Zamieniają kopalnię Ignacy w centrum kultury. Wyjątkowa inwestycja w Rybniku
Zamieniają kopalnię Ignacy w centrum kultury. Wyjątkowa inwestycja w Rybniku

– Myślę, że jesteśmy w ostatnim momencie kiedy w ogóle możemy uratować te zabytki poprzemysłowe, bo zakłady przemysłowe, stare budynku, to wszystko znika w oczach, naprawdę to jest ostatni moment żeby to wszystko ratować i żeby przyszłe pokolenia mogły się z tym dziedzictwem jeszcze zetknąć w jakikolwiek sposób – podkreśla Adam Grzegorzek, Industrialne Centrum Kultury.

Industrialne Centrum Kultury zostanie oddane do użytku mieszkańcom i turystom w przyszłym roku.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus w Polsce: Padł kolejny rekord! Ponad 800 nowych przypadków! 13 osób nie żyje

Śląskie: Koronawirus w jednej z restauracji McDonald’s! Klientów szuka sanepid

Bytom: Zwiększone kontrole w sklepach, galeriach handlowych i komunikacji miejskiej

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close