KrajRegionWiadomość dnia

Życie ma wartość bezwzględną. Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

12 września to data szczególna. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, a pracownicy służby zdrowia przypominają jak ważna jest umiejętność udzielenia pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach. Przypominają również, że w ratowaniu życia liczą się minuty, a czasami nawet sekundy.

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

– Bardzo ważne jest wykształcenie odpowiednich mechanizmów, które sprawią, że w obliczu nagłej konieczności udzielenia pomocy nie sparaliżuje nas strach, bo wezwanie karetki, to w większości przypadków za mało. Potrzebna jest konkretna pomoc, a wcześnie podjęta resuscytacja i wdrożona defibrylacja zwiększają szanse osoby poszkodowanej na przeżycie. – czytamy na łamach strony internetowej Radia Katowice.  Jak mówią przedstawiciele służby zdrowia najważniejsza jest empatia, a zwykłe zapytanie co się stało może nakierować np. pracowników pogotowia ratunkowego na odpowiednią reakcję. Dodatkowo warto przełamać strach i po prostu wiedzieć jak można pomóc komuś kto doznał poważnego urazu i tym samym uratować mu życie.

Swoja cegiełkę w świadomości ludzkiej dodają pracownicy Zakładu Karnego w Zabrzu, którzy od lat szkolą ludzi w zakresie udzielania pierwszej pomocy. W tym roku w wersji online uczą młodzież z VIII LO w Zabrzu. Dodatkowo szkolą również za murami więzienia osadzonych. Po 4, 5 minutach gdy wygasną funkcje życiowe, dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu – ten krótki czas reakcji jest w stanie uratować komuś życie.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

To będzie gorący weekend! Na termometrach nawet… 30 stopni Celsjusza! [PROGNOZA POGODY]

Na Śląsku z elektryczną hulajnogą do autobusu nie wsiądzie! Bo może wybuchnąć! [WIDEO]

DK1 między Podwarpiem a Dąbrową Górniczą będzie teraz drogą ekspresową S1

źródło: Radio Katowice

red: B. Bednarczuk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close