Wiadomość dnia

Coraz więcej pożarów w kominach. Pali się sadza, której nikt nie usuwa! [WIDEO]

Wraz z sezonem grzewczym rozpoczął się również sezon pożarów. Gaszenie ognia takiego jak w Gliwicach, to sezonowy obowiązek strażaków. W kominie paliła się nagromadzona w nim sadza.

 

ZOBACZ TAKŻE: Tragedia w szpitalu w Pyskowicach. Matka umarła chwilę po śmierci dziecka!

-3 osoby, które przebywały w budynku nie odniosły na szczęście żadnych obrażeń. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Wygaszeniu pieca centralnego ogrzewania, który znajdował się w piwnicy oraz ugaszeniu płonącej się sadzy przy użyciu sita kominowego i proszku gaśniczego – mówi st. asp. Grzegorz Kłósek, Komenda Miejska PSP w Gliwicach.

Przyczyną był zaniedbany przewód kominowy. W tej chwili przepisy regulują, kiedy należy przeprowadzać kontrole w przewodach dymowych. Określają też, kiedy należy je czyścić. W praktyce jednak właściciele i administratorzy budynków nie zawsze tego pilnują. -Reguła i generalna zasada jest taka, że tak jak wygląda nasz kocioł od środka, czyli tam jak się pali w środku, tak też wygląda nasz przewód kominowy. Czyli jeżeli ten kocioł zaczyna się świecić – to znak, że pojawia się smoła. Jeżeli ta smoła pojawiła się już w kotle, to ona pojawia się też w przewodzie kominowym. Bo to wbrew pozorom sadza jako sama sadza… faktycznie ona jest palna, natomiast ona ma bardzo ciężko się zapalić. To jest sadza smolista, czyli ta smoła, która przedostała się do tego przewodu kominowego, siedzi w tym przewodzie kominowym. Wtedy pojawia się iskra, ogień i ta sadza smolista zaczyna nam się palić – wyjaśnia Rafał Dydak, Korporacja Mistrzów Kominiarstwa Województwa Śląskiego.

Powiązane artykuły

Aby do tego nie dopuścić należy regularnie czyścić przewody kominowe. Ponadto – palić paliwem dedykowanym do pieców – jak dobrej jakości węglem, sezonowanym drewnem, ekogroszkiem. Należy też dopuścić odpowiednią ilość powietrza do pomieszczenia, w którym piec się znajduje.

Aby chronić swoje życie przyda się też specjalna czujka. Strażacy przypominają o ogólnopolskiej kampanii pod nazwą: „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. – Naprawdę zalecamy instalowanie czujek – czy to tlenku węgla czy to dymu. Są to urządzenia, które znacząco poprawiają bezpieczeństwo i co za tym idzie – mniejszą ilość przykrych zdarzeń i naszych interwencji – mówi mł. kpt. Łukasz Nowak, Wydział Kontrolno–Rozpoznawczy KM PSP w Gliwicach.

 

Akcja #niePiSzęsię i choinki za gazety, czyli najnowsze wydanie TOP 5 NEWSÓW SILESIA FLESZ

Ministerstwo Środowiska dąży do tego, aby wkrótce wprowadzić przepisy w formie ustawy lub rozporządzenia, które narzucą właścicielom domków jednorodzinnych obowiązkowe czyszczenie kominów raz w roku. Do tej pory obowiązkowa jest jedynie coroczna kontrola.
(Radosław Nosal)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button