Odszedł kultowy śląski aktor. Ryszard Zaorski nie żyje
Znali go nie tylko bywalcy Teatru Śląskiego, chociaż sceny tego teatru był niemal integralną częścią. Odszedł wielki człowiek, wspaniały aktor, niepodrabialny w swoich rolach. Nie żyje Ryszard Zaorski, aktor kultowy dla wielu nie tylko na Śląsku…
-Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy dziś wiadomość o śmierci naszego wybitnego aktora, mistrza i przyjaciela – Ryszarda Zaorskiego. Do ostatnich dni związany z naszą katowicką sceną, w swojej karierze teatralnej występował także na deskach Teatru Starego w Krakowie, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru Polskiego w Warszawie i Teatru Ludowego w Nowej Hucie – poinformował Teatr Śląski.
Ryszard Zaorski zagrał ponad trzysta ról teatralnych i około trzydziestu filmowych. Był jednym z najbardziej lubianych, cenionych i rozpoznawalnych aktorów Teatru Śląskiego, z którym związał się w 1958 roku. W 2011 roku obchodził 60-lecie pracy artystycznej. A jeszcze przed chwilą, w marcu 2018 roku, świętowaliśmy jego 90. urodziny na Dużej Scenie Teatru Śląskiego.
Za swe dokonania otrzymał szereg nagród, wyróżnień i odznaczeń, m.in. Odznakę dla zasłużonego dla województwa katowickiego (1969), Złoty Krzyż Zasługi (1972), Zasłużony Działacz Kultury (1975), Nagrodę Artystyczną Miasta Katowice (1975), Srebrną Maskę w plebiscycie czytelników „Wieczoru” za rolę Józefa Szwejka (1975), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1975), Medal 40-lecia PRL (1986), Złotą Maskę za role Księcia w Śnie Fiodora Dostojewskiego oraz Edka w Tangu Sławomira Mrożka (1988), Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice (1995), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1996) i Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006).
Daniel Ryszard Zaorski urodził się 27 marca 1928 r. w Łucku. Jako nastolatek brał udział w powstaniu warszawskim, a działalność w Szarych Szeregach sprawiła, że harcerstwu pozostał wierny całe życie. Niekwestionowany autorytet i wzór dla kilku pokoleń nie tylko śląskich aktorów. Wielki przyjaciel Teatru, oddany pracownik, na co dzień zaangażowany w życie tej instytucji. Mistrz i Nauczyciel, Mentor i Nestor. Lubiany przez współpracowników, uwielbiany przez publiczność w każdym wieku. Aktywny na scenie do końca – na tyle, na ile tylko pozwalało mu zdrowie i siły.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 17 października 2019 r. o godz. 13.00 w Kościele Mariackim w Katowicach.
źródło: Teatr Śląski
Wybory 2019: To już wyniki ostateczne. Państwowa Komisja Wyborcza policzyła 100 procent głosów
PiS stracił senat! Opozycja wygrywa wybory do senatu!
Gliwice: To koniec pewnej epoki. Zygmunt Frankiewicz przestaje być prezydentem po 26 latach!