REKLAMA
Wiadomość dnia

Odszedł kultowy śląski aktor. Ryszard Zaorski nie żyje

Znali go nie tylko bywalcy Teatru Śląskiego, chociaż sceny tego teatru był niemal integralną częścią. Odszedł wielki człowiek, wspaniały aktor, niepodrabialny w swoich rolach. Nie żyje Ryszard Zaorski, aktor kultowy dla wielu nie tylko na Śląsku…

 

 

-Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy dziś wiadomość o śmierci naszego wybitnego aktora, mistrza i przyjaciela – Ryszarda Zaorskiego. Do ostatnich dni związany z naszą katowicką sceną, w swojej karierze teatralnej występował także na deskach Teatru Starego w Krakowie, Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Teatru Polskiego w Warszawie i Teatru Ludowego w Nowej Hucie – poinformował Teatr Śląski.

Ryszard Zaorski zagrał ponad trzysta ról teatralnych i około trzydziestu filmowych. Był jednym z najbardziej lubianych, cenionych i rozpoznawalnych aktorów Teatru Śląskiego, z którym związał się w 1958 roku. W 2011 roku obchodził 60-lecie pracy artystycznej. A jeszcze przed chwilą, w marcu 2018 roku, świętowaliśmy jego 90. urodziny na Dużej Scenie Teatru Śląskiego.

 

Za swe dokonania otrzymał szereg nagród, wyróżnień i odznaczeń, m.in. Odznakę dla zasłużonego dla województwa katowickiego (1969), Złoty Krzyż Zasługi (1972), Zasłużony Działacz Kultury (1975), Nagrodę Artystyczną Miasta Katowice (1975), Srebrną Maskę w plebiscycie czytelników „Wieczoru” za rolę Józefa Szwejka (1975), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1975), Medal 40-lecia PRL (1986), Złotą Maskę za role Księcia w Śnie Fiodora Dostojewskiego oraz Edka w Tangu Sławomira Mrożka (1988), Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice (1995), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1996) i Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006).

 

Daniel Ryszard Zaorski urodził się 27 marca 1928 r. w Łucku. Jako nastolatek brał udział w powstaniu warszawskim, a działalność w Szarych Szeregach sprawiła, że harcerstwu pozostał wierny całe życie. Niekwestionowany autorytet i wzór dla kilku pokoleń nie tylko śląskich aktorów. Wielki przyjaciel Teatru, oddany pracownik, na co dzień zaangażowany w życie tej instytucji. Mistrz i Nauczyciel, Mentor i Nestor. Lubiany przez współpracowników, uwielbiany przez publiczność w każdym wieku. Aktywny na scenie do końca – na tyle, na ile tylko pozwalało mu zdrowie i siły.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 17 października 2019 r. o godz. 13.00 w Kościele Mariackim w Katowicach.
źródło: Teatr Śląski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybory 2019: To już wyniki ostateczne. Państwowa Komisja Wyborcza policzyła 100 procent głosów

PiS stracił senat! Opozycja wygrywa wybory do senatu!

Gliwice: To koniec pewnej epoki. Zygmunt Frankiewicz przestaje być prezydentem po 26 latach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button