RegionWiadomość dnia

PiS stracił senat! Opozycja wygrywa wybory do senatu!

Opozycja bierze senat. Walka „łeb w łeb” toczyła się do późnych godzin popołudniowych. Różnicą trochę ponad 2000 głosów względem Czesława Ryszki do Senatu wdarła się Gabriela Morawska-Stanecka z okręgu obejmującego Mysłowice, Tychy i powiat bieruńsko-lędziński.

 

 

 

Premiera TOP 5 Silesia Flesz w Telewizji TVS zawsze w niedzielę o 19.50

Mamy własne wyniki wyborów! Sprawdź je w TOP 5 Silesia Flesz!

-To oznacza bardzo wiele, bo to oznacza, że Senat będzie kontrolował działania izby niższej i nie będzie już sytuacji, kiedy takie ustawy, które są sprzeczne z konstytucją, które są sprzeczne z postanowieniami umów międzynarodowych, będą wychodzić z parlamentu. Senat będzie je po prostu korygował. No i niestety (śmieje się) niestety to jest cudowna wiadomość, ale niestety dla partii rządzącej to oznacza, że wreszcie będzie jakaś realna metoda zahamowania tych dziwnych, ustawodawczych projektów – mówi Gabriela Morawska-Stanecka, Senator – elekt, SLD.

 

Zaufanie wyborców to niezwykły ładunek energii dla Marka Plury, który świeżo wybrany senator będzie pożytkował w nowej dla siebie roli.

-Dla mnie osobiście jest to też nadzieja na to, że nareszcie w Polsce polityka społeczna nie będzie polegała tylko na rozdawaniu pieniędzy, ale także wdrażaniu w życie takich rozwiązań, które bardzo konkretnie pomagają tym najsłabszym. Większość opozycji w senacie to jest również szansa na to, żeby senat zaczął wypełniać swoją rolę projektodawczą – mówi Marek Plura, senator elekt, Koalicja Obywatelska.

Do Senatu z województwa śląskiego częściej wybieraliśmy kobiety niż mężczyzn. Wejdzie ich 7, przy 6u mężczyznach. Joanna Sekuła zdobyła w swoim okręgu obejmującym Jaworzno i Sosnowiec prawie 60% w bezpośrednim starciu z Jackiem Dudkiem z PiS-u.

-Zdecydowałam się na start właśnie dlatego, że zaczęłam czuć w naszym parlamencie chaos. A bardzo potrzebny jest głos refleksji. Szczególnie kobiety wprowadzają dużo rozsądku i dużo porządku – mówi Joanna Sekuła, senator elekt, Koalicja Obywatelska.

 

Pozostaje pytanie, czy zawiązana przed wyborami, tzw. koalicja senacka opozycji przetrwa, a żaden z senatorów się „nie wyłamie”. Bez względu na rozstrzygnięcia w nowym rozdaniu, kandydaci chcą walczyć o swoje „ponad podziałami”. Tym senat, ich zdaniem, różni się od sejmu.

-Jest większa możliwość poprowadzenia takich ponadpolitycznych projektów, bo przecież w senacie także projekty ustaw mogą być uchwalane i mam nadzieję, że trafią tam ludzie dojrzali, dla których akurat ta walka polityczna może nie będzie najważniejsza, może właśnie tam spróbujemy zawalczyć o ważne sprawy dla Polaków ponadpolityczne, jak chociażby sprawa zdrowia, o której tyle się mówiło w kampaniimówi Beata Małecka-Libera, senator elekt.

Jeszcze przed wyborami opozycji najbardziej zależało, by PiS nie zdobyło większości w senacie, bo wtedy będzie można blokować ustawy.

 

autor: Radosław Nosal

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybory 2019: Są wyniki sondażowe! PiS, Koalicja i Lewica. W sejmie jeszcze PSL i Konfederacja!

JEEEEST! Jedziemy na Euro 2020! Polska pokonała Macedonię Północną 2-0!

Wyniki Wyborów 2019: PiS wygrywa w 14 województwach! Jaki wyniki w woj.śląskim?

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close