KrajRegionWiadomość dnia

Wybory 2019: Są wyniki sondażowe! PiS, Koalicja i Lewica. W sejmie jeszcze PSL i Konfederacja!

Są pierwsze wyniki sondażowe Wyborów 2019! Wg wyników opartych o sondaż exit poll, zwycięzcą wyborów parlamentarnych zostało ponownie Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 43,6 Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z rezultatem 27,4 a na trzecim Lewica, która zdobyła 11,9%

 

 

Premiera TOP 5 Silesia Flesz w Telewizji TVS zawsze w niedzielę o 19.50

Mamy własne wyniki wyborów! Sprawdź je w TOP 5 Silesia Flesz!

Jak pokazują sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych – w nowym sejmie zasiądą przedstawiciele aż 5 ugrupowań

 

Prawo i Sprawiedliwość – 43,6%
Koalicja Obywatelska    – 27,4%
Lewica                              – 11,9%
PSL                                   – 9,6%
Konfederacja                   – 6,4%

Inni                                   – 1, 1%

 

Należy pamiętać jednak o tym, że publikowane obecnie wyniki wyborów nie są wynikami oficjalnymi. To jedynie sondażowe badanie exit poll, oparte na odpowiedziach udzielanych przez wyborców zaraz po wyjściu z lokali wyborczych. Jak podkreślają specjaliści i jak już kilkakrotnie się zdarzało – takie wyniki sondażowe mogą być obarczone błędem. Dlatego na oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019 będziemy musieli poczekać jednak kilka dni.

Frekwencja wg wciąż wstępnych wyników sondażowych wyniosła w tych wyborach 61,1% i była o ponad 10 procent wyższa, niż 4 lata temu. Wyborcy głosowali w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych. Do senatu w okręgach jednomandatowych.

W wyborach parlamentarnych wybierano 460 posłów i 100 senatorów. Senatorów wybieraliśmy w okręgach 1-mandatowych. Wyborcy dostali 2 1-stronicowe karty do głosowania. Jedna to karta do głosowania na kandydatów do sejmu, druga – mniejsza, to karta do głosowania do senatu. Lokale wyborcze czynne były w niedzielę 13 października od 7.00 do 21.00. Od północy w sobotę, 12 października do 21.00 w niedzielę, czyli do zamknięcia lokali wyborczych w Polsce obowiązywała cisza wyborcza – a więc absolutny zakaz jakiejkolwiek agitacji wyborczej.

 

Jak wynik wyborów oceniają liderzy poszczególnych partii?

-Dostaliśmy wiele, ale i zasługujemy na wiele. Polska musi się zmieniać na lepsze. Wygraliśmy dzięki temu, co było naszą siłą – dzięki wiarygodności. To wiarygodność zaprowadziła nas tu, gdzie jesteśmy i musimy teraz przez najbliższe 4 lata tej wiarygodności pilnować. Panujemy nad publicznymi finansami, uporządkowaliśmy je i mamy zamiar nadal to robić. Polacy nam zaufali, poprawiamy ich sytuacją społeczną i oni top widzą. Ci, którym wmawiano, że robimy coś innego, do nich musimy z powrotem dotrzeć. Zaczynamy nowy etap, być może trudniejszy – ale wierzę, że znowu zakończony sukcesem – mówił podczas wieczoru wyborczego prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

-To wielkie zobowiązanie, aby to był kolejny etap dla Polski dobrobytu, dążenia do Polski dobrobytu naszej wizji. Dzisiaj świeciło słońce, mam nadzieję, że jutro zaświeci jeszcze mocniej, że będą spływały dobre wiadomości, ale już dzisiaj wiemy, że te wyniki, jeszcze sondażowe – dają nam ogromny mandat zaufania. Droga pod górę, z plecakiem kamieni to były ciężkie 4 lata. Ale daliśmy radę i wygraliśmy! – mówił na wieczorze wyborczym premier Mateusz Morawiecki, katowicka „jedynka” na liście PiS.

 

-Pogratulowałbym zwycięzcom, gdybym wiedział, że walka była czysta, gdybym wiedział, że strony miały takie same szanse i możliwości – mówił w rozmowie dla TVN 24 Grzegorz Schetyna, szef Koalicji Obywatelskiej. Jak dodał – wynik KO należy jednak uznać za sukces i podziękować wszystkim, którzy na ten sukces zapracowali.

 

Wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, 13 października. Lokale wyborcze w całej Polsce otwarte były od 7.00 do 21.00. Uprawnionych do głosowania było 30,1 mln wyborców. Głosowano nie tylko w Polsce, ale i za granicą – w ambasadach a nawet na 3 statkach. Wszędzie frekwencja była bardzo wysoka! Już na godzinę 17.00 PKW frekwencję obliczyła na poziomie 45,94%.

W ocenie przedstawicieli Państwowej Komisji Wyborczej, wybory 2019 przebiegły dość spokojnie. Nie brakowało incydentów wyborczych a nawet przestępstw wyborczych, ale nie zakłóciły one na tyle pracy obwodowych komisji wyborczych, aby np. przedłużać czas w których lokale były otwarte.

Do godziny 14.00 PKW odnotowała 51 incydentów – w tym 4 przestępstwa wyborcze. Np w miejscowości Kozy sprawca malował hasła agitacyjne na budynku w którym siedzibę miała komisja wyborcza. Zdarzyły się także przypadki wynoszenie kart wyborczych z lokali. W Toruniu, kiedy wyborcę przyłapano na wynoszeniu karty do głosowania – ten zaczął obrzucać komisję wulgaryzmami, podarł kartę i taką wrzucił do urny.

 

Wykroczeń wyborczych odnotowano do godziny 14.00 w niedzielę, 13 października 21. Najwięcej z nich bo aż 20 to usuwanie i niszczenie obwieszczeń wyborczych. W całym kraju odnotowano 17 przypadków agitacji wyborczej. W sumie PKW doliczyła się do godziny 14.00 w dniu wyborów (13.10) 219 incydentów wyborczych. Wszystkie one są teraz przedmiotem działania odpowiednich służb.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybory parlamentarne 2019. Jak przeliczane są głosy na mandaty?

Wybory parlamentarne 2019. Jak oddać głos, żeby był ważny?

Bomba ekologiczna w Siemianowicach Śląskich! Utylizacja będzie kosztowała prawie 30 mln złotych

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close