RegionWiadomość dnia

PiS wygrywa wybory parlamentarne na Śląsku, Koalicja w Katowicach. Co to oznacza dla regionu? [WIDEO]

Znamy już kompletne wyniki wyborów parlamentarnych. Według nich większość głosów w wyborach do Sejmu, bo ponad  42,2 procent z 6 obwodów obejmujących województwo śląskie trafiło w ręce Prawa i Sprawiedliwości. Zadowolenia z tego faktu nie kryją przedstawiciele partii.

 

 

Premiera TOP 5 Silesia Flesz w Telewizji TVS zawsze w niedzielę o 19.50

Mamy własne wyniki wyborów! Sprawdź je w TOP 5 Silesia Flesz!

-Wyniki są zadowalające, satysfakcjonujące. To, co chcieliśmy, to otrzymaliśmy. No na pewno tą lokomotywą dla całego województwa śląskiego był premier Mateusz Morawiecki. I to zadanie na pewno wypełniliśmy w stu procentach. […] Globalnie Prawa i Sprawiedliwości są wyniki takie, jak oczekiwaliśmy, ponieważ mamy w parlamencie większość parlamentarną – ponad 230 parlamentarzystów będzie miał klub Prawo i Sprawiedliwość. I z mojego wyniku także jestem bardzo zadowolony, ponieważ wynik prawie poprawiłem 10 tysięcy głosów. Mam 21 700 ponad głosów. To jest wielki sukcespodkreśla Waldemar Andzel, kandydat PiS do Sejmu.

 

Mam 21 700 ponad głosów. To jest wielki sukces - podkreśla Waldemar Andzel, kandydat PiS do Sejmu w okręgu
Mam 21 700 ponad głosów. To jest wielki sukces – podkreśla Waldemar Andzel, kandydat PiS do Sejmu w okręgu

 

Zadowalającym – choć do ostatniej chwili niepewnym i zaskakującym – wynikiem w regionie może pochwalić się Konfederacja.

-Nie kryję oczywiście zadowolenia. Ten mandat nasz nie był taki pewien. Wisiało wszystko na włosku. Zwłaszcza tutaj w Katowicach, to mamy bardzo dobry wynik, jak nawet na skalę Polski, a okręg ma tylko dwanaście mandatów, więc to naprawdę jest jakieś osiągnięcie, więc myślę, że możemy odtrąbić ważny sukces. To jest moment prawdopodobnie zwrotny w historii polskiego ruchu wolnościowego, kiedy z tego podziemia, w którym byliśmy – że tak powiem – przez wiele lat, kiedy przegrywaliśmy kolejne wybory, poniżej progu ciągle. Teraz jako partia parlamentarna wchodzimy do Sejmu – mówi Dobromir Sośnierz, kandydat Konfederacji do Sejmu w okręgu 31.

To jest moment prawdopodobnie zwrotny w historii polskiego ruchu wolnościowego, kiedy z tego podziemia, w którym byliśmy – że tak powiem – przez wiele lat, kiedy przegrywaliśmy kolejne wybory, poniżej progu ciągle. Teraz jako partia parlamentarna wchodzimy do Sejmu - mówi Dobromir Sośnierz, kandydat Konfederacji do Sejmu w okręgu 31
To jest moment prawdopodobnie zwrotny w historii polskiego ruchu wolnościowego, kiedy z tego podziemia, w którym byliśmy – że tak powiem – przez wiele lat, kiedy przegrywaliśmy kolejne wybory, poniżej progu ciągle. Teraz jako partia parlamentarna wchodzimy do Sejmu – mówi Dobromir Sośnierz, kandydat Konfederacji do Sejmu w okręgu 31

Mandatu poselskiego w województwie śląskim nie udało się uzyskać Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Przedstawiciele partii uważają jednak, że nasz region wniósł spory wkład w wynik PSL w skali ogólnopolskiej.

-Mamy prawie 8,6 procenta poparcie, co się przekłada na 30 mandatów. Jest to znaczący wzrost w stosunku do tego, co mieliśmy 16 mandatów w poprzednich wyborach parlamentarnych i na pewno będziemy tworzyli bardzo mocną opozycję. Jeżeli chodzi o całościowy wynik wyborów – uważam, że Prawo i Sprawiedliwość, to co… te środki, które były zaangażowane w samą kampanię to rozdawnictwo, które było robione przez ostatnie cztery lata, to i tak mogą być zawiedzeni, bo de facto uzyskali to samo, co cztery lata temu – mówi Bronisław Karasek, kandydat PSL do Sejmu w okręgu 30.

 

Satysfakcji z wyniku nie kryje także Sojusz Lewicy Demokratycznej, która dzięki poparciu wyborców wraca na scenę polityczną.

-W medycynie mówi się, że pacjent głosuje nogami za lekarzem. Tutaj społeczeństwo zagłosowało za SLD i SLD wróciła na salony polityczne – i to jest najistotniejszy element tej kampanii dla nas – ludzi, którzy chcą włączyć się do pracy, aby Polska była państwem zauważalnym na rynku europejskim i międzynarodowym. Obyśmy nie byli petentami Stanów zjednoczonych, a partnerami. Obyśmy byli partnerami w dialogu międzynarodowym w Europie, bo wtedy będziemy poważnie traktowani na całym świecie – mówi prof. Andrzej Lekston, kandydat SLD do Sejmu w okręgu 31.

 

Wśród członków partii opozycyjnych nie brak też rozczarowań. Z wyniku wyborów parlamentarnych nie do końca zadowolony jest Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicji Obywatelskiej

-Chcielibyśmy, żeby Lewica, PSL, Koalicja Obywatelska zdobyły o wiele lepsze wyniki i żeby mogły zmienić Polskę na otwartą, tolerancyjną. Tak się nie wydarzyło, ale to nie zmienia faktu, że każdy głos był ważny, każdy głos się liczy i przez cztery lata będziemy o każdy głos zabiegać. -Co takie wyniki oznaczają dla Polski na te kolejne cztery lata? -Szczerze mówiąc, ja się aż boję co się może wydarzyć , bo wydawało się, że już wszystkie granice zostały przekroczone, ale chyba pewnie jakieś niespodzianki jeszcze przed nami. Zapewne jakaś izolacja w Unii Europejskiej. Kwestie gospodarcze – nie wiadomo, co się wydarzy. Idzie kryzys – nie wiem jak sobie rząd z nim poradzi. Nie wiemy, co się wydarzy w sądownictwie – już i tak bardzo mocno jest upartyjnione i pewnie będzie o krok dalej – argumentuje Monika Rosa, kandydatka KO do Sejmu w okręgu 31.

 

Najniższą frekwencję podczas wyborów do Sejmu i Senatu odnotowano w naszym województwie powiecie raciborskim. Wyniosła ona zaledwie 50 proc.. Tymczasem średnia wojewódzka wyniosła ponad 62 proc.

Choć w regionie większość głosów trafiła do Prawa i Sprawiedliwości, to Koalicja Obywatelska zwyciężyła w stolicy województwa śląskiego. Na miejscu trzecim uplasowała się Lewica. Kolejne czwarte miejsce przypadło Konfederacji. Najsłabiej wypadło PSL.

 

autor: Monika Lipiec

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybory 2019: Są wyniki sondażowe! PiS, Koalicja i Lewica. W sejmie jeszcze PSL i Konfederacja!

JEEEEST! Jedziemy na Euro 2020! Polska pokonała Macedonię Północną 2-0!

Wyniki Wyborów 2019: PiS wygrywa w 14 województwach! Jaki wyniki w woj.śląskim?

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close