KrajRegion

Wybory 2019: To już wyniki ostateczne. Państwowa Komisja Wyborcza policzyła 100 procent głosów

Są już znane oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych, jakie odbyły się w niedzielę, 13 października. Państwowa Komisja Wyborcza podsumowała wszystkie głosy, oddane w wyborach do sejmu i senatu.

 

 

Premiera TOP 5 Silesia Flesz w Telewizji TVS zawsze w niedzielę o 19.50

Mamy własne wyniki wyborów! Sprawdź je w TOP 5 Silesia Flesz!

PKW ma już wyniki głosowania ze 100 procent komisji obwodowych z kraju oraz zagranicy – bo w wyborach parlamentarnych uczestniczyła także Polonia w wielu krajach.

Brakujące 140 obwodowych komisji wyborczych zmienić już zbyt wiele nie mogło.

Wybory 2019 wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 43,59 procent głosów. Koalicja Obywatelska zdobyła w wyborach 27,4% poparcia. Na podium wskoczyła Lewica, której w parlamencie nie było od 4 lata. Połączone siły lewicowych ugrupowań zdobyły 12,56 proc. głosów.

W Sejmie znalazły się jeszcze dwie partie. PSL-Koalicja Polska zanotowała wynik 8,55 procent, a Konfederacja, która do parlamentarnej polityki wraca po niemal 2 dekadach zyskała 6,81 procent głosów.

Jak podała PKW, w wyborach 13 października łącznie oddano 18 470 710 ważnych głosów. Jak to wygląda w rozbiciu na poszczególne partie?

W Sejmie swojego przedstawiciela będzie miała również Mniejszość Niemiecka, z poparciem 0,17 proc. w skali kraju. Ten komitet – jak o przedstawiciel mniejszości nie ma wymogu przekroczenia progu wyborczego.

Jak wygląda podział mandatów w Sejmie po wyborach 13 października? Prawo i Sprawiedliwość zdobyło ich 235, co pozwala samodzielnie skonstruować rząd. Koalicja Obywatelska zdobyła 134 miejsca w Sejmie, KW SLD wchodzi jako trzecia siła polityczna z liczbą 49 mandatów, PSL zdobyło 30 miejsc w poselskich ławach, a Konfederacja – 11.

 

źródło: PKW

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybory 2019: Są wyniki sondażowe! PiS, Koalicja i Lewica. W sejmie jeszcze PSL i Konfederacja!

JEEEEST! Jedziemy na Euro 2020! Polska pokonała Macedonię Północną 2-0!

Wyniki Wyborów 2019: PiS wygrywa w 14 województwach! Jaki wyniki w woj.śląskim?

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close