Jak poradzić sobie ze stresem na własną rękę? Wypróbuj naturalną metodę walki ze stresem i sprawdź, które zioła na uspokojenie są najskuteczniejsze.
Zioła na uspokojenie stosowane były już w starożytności. Nie ma co ukrywać, żyjemy w niespokojnych czasach. Jesteśmy zestresowani nie tylko w pracy, ale także poza nią. W obecnej sytuacji wielu z nas straciło poczucie bezpieczeństwa i stabilną wizję przyszłości. Przez to jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na stres i napady lękowe.
Po jakie zioła na uspokojenie sięgnąć? Przedstawiamy 7 ziół, którymi warto się zainteresować.
Ruszcie tropem zbrodni w TVS!
Cierpisz na przewlekły stres?
Przewlekły stres może być przyczyną wielu chorób, dlatego nie bagatelizuj sytuacji. Życie w ciągłym napięciu nerwowym w konsekwencji może prowadzić do zawałów, cukrzycy, otyłości, łysienia czy miażdżycy. To tylko niektóre ze skutków przewlekłego stresu, który wpływa na rozregulowanie działania całego organizmu.
Jednymi z syndromów przewlekłego stresu są chroniczne bóle głowy, kłopoty żołądkowe, bezsenność, przyspieszone bicie serca czy rozdrażnienie.
Jeśli zauważysz, że nękają cię coraz częściej te dolegliwości, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Żyjesz w długotrwałym stresie? Sprawdź, jak stres wpływa na twoje ciało
Zioła na uspokojenie
Niektóre zioła wykazują silne właściwości uspokajające. Włączając je do diety, możesz poradzić sobie ze stresującymi sytuacjami.
Ziołowe preparaty uspokajające można kupić w aptece bez recepty, a ich stosowanie nie wywołuje tylu działań niepożądanych – nie uzależnia ani nie otępia. Jeśli zdecydujesz się na wybranie preparatu aptecznego, zamiast suszonych ziół z zielarni, upewnij się, czy jest lekiem czy suplementem.
Te zioła pomogą w walce ze stresem
Rumianek
Rumianku jako rośliny leczniczej używano już w starożytnym Egipcie i Rzymie. Jest niezwykle aromatyczny ze względu na wysoką zawartość olejku eterycznego w kwiatach. Wysuszony rumianek pospolity to surowiec wielu naparów i herbat, które pomagają ukoić stres. Ponadto roślina wykazuje działanie rozkurczające, przeciwzapalne, przyspieszające gojenie się ran i przeciwbakteryjne.
Męczennica
Męczennica cielista ma niezwykle skuteczne działanie przeciwlękowe i uspokajające dzięki zawartym w niej związkom czynnym. Wpływa pozytywnie na jakość snu i obniża poziom stresu. Zawarty w niej benzoflawon stosowany jest w leczeniu uzależnienia od nikotyny, alkoholu, THC i opioidów.
Lawenda
Lawendę wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym ze względu na jej wyjątkowy zapach, który zawdzięcza olejkowi lawendowemu. Kąpiel z olejkiem lawendowym lub suszonymi gałązkami i kwiatami pomoże się odprężyć, uspokoić i zasnąć. Główne składniki olejku lawendowego, linalol i octan linalolu, sprawnie obniżają nadaktywność ośrodkowego układu i w ten sposób ułatwiają zasypianie. Napar z lawendy ponadto wpłynie pozytywnie na trawienie.
Kozłek lekarski (waleriana)
Waleriana to nazwa preparatów pozyskiwanych z leczniczych korzeni kozłka lekarskiego. Ma silne działanie uspokajające i lekko nasenne – dzięki aktywnym substancjom korzenia i kłącza. Stosuje się ją na ból głowy, migreny, nerwicę i problemy z układem krążenia i układem pokarmowym. Ponadto wpływa pozytywnie na koncentrację i proces myślenia.
Melisa
Melisa lekarska jest bogata w olejki eteryczne. Działa uspokajająco, a także stosuje się ją w łagodnych przypadkach bezsenności i zaburzeniach trawienia pojawiających się na tle nerwowym.
Marlena Borczyk
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nie wszyscy hejtują medyków. Przypadek z Mysłowic chwyta za serce <3 [WIDEO]
Radar temperatury? Wynalazek ze Śląska to strzał w koronawirusową dziesiątkę!
Piłka nożna na Śląsku: Dla wielu klubów to koniec sezonu. ZPN wydał decyzję [WIDEO]