RegionWiadomość dniaZdrowie

Radar temperatury? Wynalazek ze Śląska to strzał w koronawirusową dziesiątkę!

Uczelnie wyższe ale i prywatne firmy. Ruszył temperaturowy wyścig zbrojeń. Po poluzowaniu koronawirusowych obostrzeń i otwarciu galerii handlowych, koniecznym stało się szybkie i skuteczne mierzenie temperatury. Okazuje się, że można to robić na masową skalę.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Lekarze zalewani falą hejtu! Co za dzbany to robią!?

Podwyższona temperatura to jeden z podstawowych objawów zakażenia koronawirusem. Dlatego ważne jest, żeby zwłaszcza w miejscach publicznych, szybko wychwycić osoby z gorączką. Zespół badawczy z Politechniki Śląskiej, pod kierownictwem prof. Ostrowskiego, stworzył urządzenie do przesiewowego badania temperatury z użyciem kamery termowizyjnej.

-Ten pomiar jest pomiarem bezdotykowym, pacjent podchodzi do kamery, patrzy w obiektyw i zdalnie pomiar jest dokonywany przez pracowników obsługi szpitala lub innych jednostek, pacjentów, w celu wychwycenia pacjentów, którzy mają podwyższoną temperaturę ciała – mówi dr. hab. inż. Ziemowit Ostrowskiego, Politechnika Śląska.

Dla pracowników szpitala to większa wygoda, ale liczy się coś jeszcze. – Jest to dla nas na pewno utylitarne, bezpieczne i stanowi bezpieczeństwo wejścia tego pacjenta na teren naszej przychodni – podkreśla Iwona Fulczyk, Prezes Zarządu Spółki Meden.

Urządzenia do pomiaru temperatury mogą być też wykorzystywane np. w galeriach handlowych czy zakładach pracy. Jedna z katowickich firm opracowała urządzenie, które mierzy temperaturę bezdotykowo, u kilkunastu osób jednocześnie.

–To jest połączenie trzech elementów – autorskiego oprogramowania, kamery termowizyjnej i technologii black body. Ta ostatnia technologia, to jest takie urządzenie, które jest wzorcem temperatury – wyjaśnia Adrian Leks, PR Manager Netizens.

We wspomnianym urządzeniu ustawia się określoną temperaturę, np. 37 stopni. Jeśli ktoś, kto znajdzie się w zasięgu kamery termowizyjnej, będzie miał wyższą temperaturę, dzięki wspomnianemu urządzeniu jego sylwetka zostanie podświetlona na czerwono. Ochrona lub osoba, która będzie obsługiwała system, będzie mogła szybko zareagować.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybory 10 maja nie odbędą się 10 maja. Ale w weekend ma być cisza wyborcza! [WIDEO]

Kopalnie walczą z koronawirusem. Ruszają badania przesiewowe górników na COVID-19 [WIDEO]

Już 15 tysięcy osób ma koronawirus. Co piąty jest ze Śląska!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close