Patronaty

Konferencja naukowa „Człowieczeństwo, braterstwo, poświęcenie. Pomoc Żydom w okresie II wojny światowej”

Konferencja naukowa „Człowieczeństwo, braterstwo, poświęcenie. Pomoc Żydom w okresie II wojny światowej” organizowana jest z okazji 130. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci Henryka Sławika. Henryk Sławik był prężnie działającym na Śląsku socjalistą, dziennikarzem, radnym miejskim.

Konferencja naukowa „Człowieczeństwo, braterstwo, poświęcenie. Pomoc Żydom w okresie II wojny światowej”
Konferencja naukowa „Człowieczeństwo, braterstwo, poświęcenie. Pomoc Żydom w okresie II wojny światowej”

W okresie II wojny światowej przebywał na Węgrzech, gdzie pełnił funkcję prezesa Komitetu Obywatelskiego dla Spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech. Uratował co najmniej 5tyś. Żydów i 30 tyś polskich uchodźców. Za działania, które podejmował, zapłacił najwyższą cenę – został osadzony i zamordowany w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen w Austrii.

Konferencja naukowa ma przywrócić pamięć o Henryku Sławiku – wielkim bohaterze trzech narodów: polskiego, węgierskiego i żydowskiego.

Konferencja zgromadzi zacne grono badaczy krajowych, jak i zagranicznych. Z grona prelegentów zagranicznych wysłuchamy wykładów:

  • Prof. Josepha Weilera – amerykańskiego prawnika, specjalisty w dziedzinie prawa konstytucyjnego, międzynarodowego i unijnego, rektora Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego (EUI) we Florencji

  • Prof. Josepha Leviego – Rabina z Florencji; Dyrektora Shemah – Szkoły Studiów Żydowskich
    i Kultury w Margulies Levinas we Florencji, Profesora w Centrum Studiów Judaistycznych im. Kardynała Bea na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie

  • Dr Réki Szemerkenyi – byłej Ambasador Węgier w Stanach Zjednoczonych, węgierskiej ekonomistki, polityka i politologa.

Z regionalnych badaczy będzie można wysłuchać wykładów:

  • dr hab. Tomasza Kurpierza i dr Aleksandry Namysło z Katowickiego Oddziału IPN

  • prof. dr hab. Marka Rembierza z Uniwersytetu Śląskiego

  • pana Michała Lutego – byłego Prezydenta Katowic.

Gościnnie wysłuchamy wykładów prelegentów z różnych instytucji kultury: z Muzeum Historii Polski w Warszawie, Instytutu Solidarności i Męstwa im. W. Pileckiego w Warszawie i Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Konferencja jest wydarzeniem dwudniowym. Drugi dzień poświęcony jest edukacji i sposobom przekazywania wiedzy o Polakach ratujących Żydów. Ten dzień dedykowany jest nauczycielom, historykom. Zapraszamy grono nauczycielskie, bowiem konferencja została objęta honorowym patronatem Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Wstęp wolny. Serdecznie Zapraszamy!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button