RegionWiadomość dnia

12 lipca znowu 2 gminy zagłosują korespondencyjnie. Marklowice na Śląsku już gotowe?

Już 12 lipca druga tura wyborów prezydenckich. Podobnie jak w pierwszej turze, również w niedzielę 12 lipca tylko w dwóch gminach w całej Polsce wybory odbędą się wyłącznie korespondencyjnie. To Marklowice w powiecie wodzisławskim i wielkopolski Baranów, w powiecie kępińskim. Poczta Polska ma jeszcze czas do jutra na dostarczenie pakietów wyborczych. Niektórzy dostali je dzisiaj.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

-Dostałem pakiet wyborczy trzy dni przed wyborami w pierwszej turze, a na dzień dzisiejszy mam już drugi pakiet. Mamy poniedziałek, więc do niedzieli mamy spokojnie czas. Podziękowania dla gminy, że tak sprawnie wszystko się udało zorganizować – mówi Andrzej Machnica, mieszkaniec Marklowic.

Są też tacy, którzy dzwonią, żeby upewnić się w jaki sposób zagłosować 12 lipca.
Wójt Marklowic przyznaje, że przeprowadzenie w ten sposób wyborów w dużej gminie byłoby mocno skomplikowane.

-Był to pewnego rodzaju test, jak sobie w skali takiej niewielkiej gminy z tym poradzimy. W tym tempie szalonym trudno byłoby wyobrazić sobie jak przebiegałoby głosowanie u naszych sąsiadów – Rybniku, Wodzisławiu czy w Jastrzębiu, gdzie tych mieszkańców uprawnionych jest bardzo dużo. Wszystko da się zrobić, ale tempo jest zabójcze. Jest presja czasu – mówi Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic.

12 lipca znowu 2 gminy zagłosują korespondencyjnie. Marklowice na Śląsku już gotowe?
12 lipca znowu 2 gminy zagłosują korespondencyjnie. Marklowice na Śląsku już gotowe?

Wyborcy w Marklowicach w większości nie mieli problemów z samą „techniką” głosowania. Choć prawie 300 głosów było tu z różnych powodów nieważnych.

W innych miastach i gminach, w których głosowanie odbywa się metodą tradycyjną, wyborcy mają jeszcze czas na dopisanie się do spisu wyborców albo pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnej komisji.

– Odnotowujemy duży wzrost zainteresowania pobieraniem zaświadczeń do głosowania w dowolnym miejscu w dniu wyborów. W I turze było to ponad 500 zgłoszonych, teraz 1200 osób zdecydowało się pobrać takie zaświadczenie. Przypominam, że nadal można to zrobić. To jest niezwykle proste. Składamy tylko wniosek, że chcemy pobrać takie zaświadczenie i otrzymuje dokument mówi Agnieszka Skupień, UM Rybnik.

Dopisać się do spisu wyborców w mieście, w którym chcemy oddać głos, można jeszcze do wtorku. Zaświadczenie uprawniające do głosowania na terenie całego kraju można natomiast pobrać do piątku.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Dziwny samolot nad Rybnikiem. Tajemnica się już wyjaśniła [WIDEO]

Śląskie: śmiertelny wypadek motocyklisty na A1. Policja prosi świadków o pomoc [FOTO]

Bytom: Skarpa nasypu osunęła się na DK 78! [FOTO] Utrudnienia od 6 lipca

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close