RegionWiadomość dnia

1,4 mld zł trafiło do przedsiębiorców ze śląskiego. To Śląski Pakiet dla Gospodarki

Śląski pakiet dla gospodarki ratunkiem dla lokalnych przedsiębiorców – właśnie podsumowano działanie pięciu filarów, które w czasie pandemii wpierały lokalną gospodarkę. W ich ramach pomocy przekazano łącznie prawie miliard czterysta tysięcy złotych ze środków unijnych.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Czeka nas masowe testowanie na koronawirusa?! TOP 5 Silesia Flesz

-Szczególnie zależało nam na tym, aby Śląskie przedsiębiorstwa w tym małe i średnie przedsiębiorstwa mogły w dalszym czasie się rozwijać stąd też ten suplement dotacyjny, jak również szczególną troską objęliśmy, aby w naszych Śląskich firmach nie zwalniano ludzi, czyli tą główna kwestią było utrzymanie miejsc prac – mówi Wojciech Kałuża Wicemarszałek Województwa.

To w tym trudnym pandemicznym roku było najważniejsze. W ramach zwolnień grupowych od początku roku pracę straciło jednak 2 318 osób. Do Powiatowych Urzędów Pracy wpłynęły także informacje od przedsiębiorstw, które zamierzają dokonać zwolnień grupowych – w Bielsku Białej mają one objąć 224 osoby. Najbardziej zagrożone są w tej chwili miejsca pracy w przemyśle. Województwo Śląskie, ma jednak drugą najniższą stopę bezrobocia w Polsce, niższą posiada jedynie Wielkopolska.

-Ostatnie trzy miesiące to w zasadzie zbilansowana liczba osób, które rejestrują się w Powiatowych Urzędach Pracy i tę które na rynek pracy wracają. Czyli od trzech miesięcy w województwie Śląskim nie wzrasta stopa bezrobocia i kształtuję się ona na poziomie 4,8 % – wylicza Arkadiusz Kaczor rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

 

To o około jeden punkt procentowy więcej niż w ubiegłym roku. Jedne z filarów śląskiego pakietu dla gospodarki to środki przeznaczone na inwestycje dla małych i średnich przedsiębiorstw. Celem konkursów było utrzymanie konkurencyjności i zachowanie miejsc pracy. W czterech rundach złożono prawie 2300 projektów na kwotę dofinansowania ponad 1 mld złotych.

-W tej pierwszej rundzie zgłoszono 175 wniosków o dofinansowanie na kwotę prawie 100 mln. Dofinansowanie otrzymało 111 firm na kwotę 65 mln złotych, przykładowe firmy na slajdzie to jest przemysł czasu wolnego czy szeroko rozumiane usługi mówi Krzysztof Spyra dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorców.

 

Ostatnie dwa filary to samorządowe działanie wspierające .Jednym z pakietów czwartego filaru jest Śląski Pakiet dla Turystyki, który zakłada wsparcie branży poprzez promocję atrakcyjności województwa Śląskiego czy wsparcie finansowe dla organizatorów wydarzeń turystycznych. Ostatnim filarem zajmował się Śląski Fundusz Rozwoju.

-Tak naprawdę wdrożenie w naszym województwie nowego modelu gospodarczego już od tak małych przedsiębiorstw, który będzie oparty na efektywności, na technologi, na jakości i będzie tworzył dobrze płatne miejsca pracy i tak naprawdę wprowadzał nową jakość w gospodarce w sposób w który będzie się przyczyniał, do tego że będziemy bardziej efektywni w wykorzystaniu technologii w naszych projektach – mówi Marcin Wilk Prezes zarządu Śląski Fundusz Rozwoju Sp. z. o. o. .

Pomimo tych wszystkich działań zdaniem ekspertów (Uniwersytet Ekonomiczny) „Jeśli obecna sytuacja pandemiczna potrwa krótko, istnieje szansa, że pojawi się przedświąteczne odbicie i relatywnie szybka poprawa nastrojów. Jeśli rozciągnie się do okresu świąteczno-noworocznego, grozi nam spirala recesji, z której być może gospodarka, zacznie się odbudowywać dopiero w sezonie letnim 2021 r.”

 

autor: Kamil Rodek

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Szpital tymczasowy na lotnisku w Pyrzowicach już gotowy! Pacjentów na razie nie będzie [WIDEO]

TOP 13 najbardziej rakotwórczych miejsc w Polsce. Śląskie miasta w czołówce niechlubnego rankingu

Piekary Śl.: Dramatyczna sytuacja w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym! Na Covid-19 zachorowało już prawie 90 proc. podopiecznych

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close