Sporo śniegu i oblodzenia. Sprawdź WARUNKI W TATRACH
W wyższych partiach gór pokrywa śnieżna mocno zróżnicowana, śnieg na szlakach jest zmrożony i twardy, a co za tym idzie jest bardzo ślisko – informuje TOPR.
3-letnie dziecko w Oknie Życia zszokowało śląski internet! TOP 5 Silesia Flesz!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
Miejscami na grani śnieg jest całkowicie wywiany i wystają kamienie. Poruszanie się w warunkach zimowych w tej części Tatr wymaga doświadczenia górskiego oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) i umiejętności posługiwania się nim.
Szlaki dojściowe do schronisk i w dolinach są również mocno oblodzone i bardzo śliskie. Tutaj „raczki” bardzo przydatne. Na tatrzańskich jeziorach (w tym Morskim Oku) jest cienka, kilkucentymetrowa warstwa lodu – przestrzegamy przed wchodzeniem na taflę, ponieważ ta z łatwością może się załamać. Wycieczkę należy zaplanować tak, by powrócić ze szlaku przed zmrokiem.
Zagrożenia
- W Tatrach obowiązuje 1 stopnień zagrożenia lawinowego. Więcej szczegółów na stronie http://lawiny.topr.pl
- Na szlakach zalega gruba warstwa twardego śniegu i w wielu miejscach występują oblodzenia. Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
- Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.
- Podczas silnie wiejącego wiatru, na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
- Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa.
Śląskie: To chyba najpiękniejsza SHL-ka na rynku! Uczniowie przekazują ją na WOŚP! [WIDEO]
Koniec ze sportem w Rudzie Śląskiej? Miasto obcięło kasę na sportowe kluby! [WIDEO]
Śląskie: Wymiana „kopciuchów” może skończyć się za kilkadziesiąt lat. Wszystko idzie jak po grudzie