Region

27 tys. darmowych wejściówek. Dzisiaj Memoriał im. K. Skolimowskiej

W niedzielę 6 września od godziny 16:30 na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym – Stadionie Śląskim będziemy oklaskiwać najlepszych na świecie lekkoatletów. Po raz 11 odbędzie się Memoriał Kamili Skolimowskiej.

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

Memoriał Kamili Skolimowskiej to w tej chwili najlepiej obsadzone zawody lekkoatletyczne w Europie. W niedzielnej rywalizacji na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym – Stadionie Śląskim zobaczymy aż 50 medalistów olimpijskich, świata i Europy. Pojawi się m.in. jedna z najlepszych europejskich biegaczek – Brytyjka Laura Muir, legenda tyczki – Francuzka Renaud Lavillene oraz znakomite skoczkinie wzwyż – Ukrainki Yuliia Levchenko i Yaroslava Mahuchikh.

Rozgrywany od ponad dekady mityng w 2020 roku został doceniony przez światową federację lekkoatletyczną i włączony do World Athletics Continental Tour Gold – drugiego najważniejszego, po Diamentowej Lidze, cyklu mityngów na świecie.

Bardzo ambicjonalnie start w LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej traktuje Paweł Fajdek, który ma świetne wspomnienia z tych zawodów.

– Z wiadomych względów tegoroczny sezon jest absolutnie nietypowy – bez imprezy docelowej i z bardzo okrojonym kalendarzem startów. Mocno teraz trenuję i może tak się stać, że występ na Stadionie Śląskim będzie dla mnie najważniejszym startem w tym sezonie. Planuję tak trafić z formą, żeby posłać młot poza granicę 80 metrów. Zawsze miałem takie marzenie, żeby startować na polskiej ziemi z bardzo dużą liczbą kibiców i podczas ostatnich Memoriałów Kamili Skolimowskiej to marzenie się spełniło – doping i emocje były porównywalne do mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich – powiedział czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem.

W wyjątkowy sposób start na Memoriale traktuje także Piotr Małachowski, który podczas tegorocznego mityngu planował zakończyć swoją wspaniałą karierę. Jednak przeniesienie na przyszły rok igrzysk w Tokio sprawiło, że popularny „Machałek” intensywnie trenuje, by jeszcze przez rok utrzymać wysoką formę.

– Od pierwszej edycji Memoriału w 2009 roku jestem ambasadorem Fundacji Kamili Skolimowskiej i start w tych zawodach uważam niejako za swój obowiązek. Jest to co roku ważny punkt w moim kalendarzu startowym, a tak się szczęśliwie składało, że zdrowie pozwoliło mi uczestniczyć we wszystkich rozegranych dotąd Memoriałach. Tegoroczny zapowiada się wyjątkowo emocjonująco, bo konkurs rzutu dyskiem będzie chyba najmocniej obsadzony w całym sezoniepodkreślił Małachowski, który 6 września zmierzy się z mistrzami świata z 2017 i 2019 roku, czyli Szwedem Danielem Ståhlem i Litwinem Andriusem Gudžiusem.

Znakomitą obsadę będzie miał także bardzo lubiany przez kibiców konkurs skoku o tyczce. Tutaj dojdzie do kolejnego pojedynku Piotra Liska z francuską gwiazdą, czyli niegdysiejszym rekordzistą świata Renaud Lavillenie. Chociaż w ogólnym rozrachunku to Francuz – mistrz (2012) i wicemistrz (2016) olimpijski – w bezpośrednich starciach prowadzi z Liskiem 42 do 19, to z ostatnich potyczek zwycięsko wychodził Polak.

– W naszym tyczkarskim gronie panuje świetna atmosfera, lubimy sobie pożartować, ale też wzajemnie się wspieramy. Ale gdy przychodzi do startu skupiamy się już na walce i osiąganiu własnych celów­ podkreśla Lisek.

Kolejną niezwykle emocjonującą konkurencją podczas LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej będzie bieg na 1500 metrów. Tutaj kibiców rozgrzeje niezwykle waleczna i słynąca ze znakomitych finiszów wicemistrzyni Europy Sofia Ennaoui. Rywalką Polki będzie słynna Laura Muir. Brytyjka to mistrzyni Europy ze stadionu (2018) oraz hali (2019). W obu tych triumfach dystansowała polską biegaczkę. Polscy kibice z pewnością zrobią wszystko, żeby na Stadionie Śląskim Ennaoui wzięła rewanż.

W biegu na 100 m przez płotki rywalką polskiej gwiazdy Karoliny Kołeczek będzie znakomita Białorusinka Elwira Herman, mistrzyni Europy z Berlina.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się także rywalizacja na skoczni wzwyż. Kamila Lićwinko, halowa mistrzyni świata z Sopotu i brązowa medalistka mistrzostw globu z Londynu, zmierzy się z dwiema ukraińskimi wicemistrzyniami świata – Yuliją Levchenko (Londyn 2017) i Yaroslavą Mahuchikh (Doha 2019). Która z tych znakomitych skoczkiń będzie górą podczas LOTTO Memoriału Kamili Skolimowskiej przekonamy się już 6 września.

Już wcześniej start w Memoriale potwierdziły także takie gwiazdy światowej lekkoatletyki, jak Dafne Schippers, wicemistrzyni olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata w biegu na 200 metrów, czy niemiecki mistrz świata w rzucie oszczepem Johannes Vetter.

Podczas LOTTO Memoriały Kamili Skolimowskiej nie zabraknie też oczywiście polskich gwiazd Królowej Sportu. Swój start na bieżni, rzutniach i skoczniach Stadionu Śląskiego potwierdzili już m.in.: brązowy medalista ostatnich MŚ, średniodystansowiec Marcin Lewandowski, złoty i srebrny medalista mistrzostw Europy w pchnięciu kulą, czyli Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki, najszybsza Polka Ewa Swoboda, brązowy medalista olimpijski w rzucie młotem Wojciech Nowicki, a także mistrzyni Europy na 400 m Justyna Święty-Ersetic.

Źródło: Slaskie.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Aktualna lista powiatów z dodatkowymi obostrzeniami. Jeden powiat z woj. śląskiego w strefie żółtej

Nawet 500 złotych mandatu za wypad na grzyby? Straż leśna przypomina zasady grzybobrania

Smród nie do wytrzymania i biegające szczury. Mieszkańcy Chorzowa mają dość! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close