AlarmRegionWiadomość dnia

500 osób straci pracę w Mikołowie! Grupowe zwolnienia ruszają w zakładach Yazaki

Ponad 500 osób z zakładu Yazaki wkrótce straci pracę. Zwolnienia mają rozpocząć się już dzisiaj, a zakończyć w październiku. Powód? Reorganizacja mikołowskiej firmy spowodowana mniejszym zapotrzebowaniem na części do niektórych modeli samochodów.

 

 

Nie będzie strefy wolnej od LGBT! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

– Za wiele my już nie możemy zrobić, bo porozumienie zostało podpisane w piątek nad ranem, o trzeciej. To co mogliśmy to wynegocjowaliśmy dodatkowe odprawy, żeby ludzie nie odeszli z niczym. Były to bardzo ciężkie negocjacje, bo po prostu ważyły się losy naszego zakładu. Wielokrotnie byliśmy postawieni przed ścianą, że nie mamy prawa niczego żądać i o nic walczyć, bo albo zakład będzie istniał, albo nie będzie istniałmówi Katarzyna Grabowska, przewodnicząca „Solidarności” w Yazaki.

 

Wśród osób, które mają zostać zwolnione są takie, które pracują tu nawet 17 lat. To zła informacja nie tylko dla pracowników, ale też całego powiatu mikołowskiego. Od początku roku liczba bezrobotnych wzrosła tu z 1,1 tys. do ponad 1,6 tys. Teraz dojdą kolejne.

– My musimy to przyjąć do wiadomości, a jeżeli zwolnienia dojdą do skutku to uruchomimy wtedy te narzędzia, które mamy. Szkolenia, propozycje innej pracy, jest kilka rzeczy, w których możemy pomócmówi Mirosław Duży, starosta mikołowski.

 

Ale pomóc w dobie epidemii może być ciężko. Bezrobocie w całym województwie śląskim wzrosło z 3,8 proc. do 4,5 proc. Mimo że statystyki są lepsze niż się spodziewano, to największym problemem jest powrót na rynek pracy. Choć i ta liczba powoli się zwiększa.

– Tutaj jest zauważalnie mniej osób, ale też o ile jeszcze w marcu te liczby były bardzo małe, o tyle już w tych miesiącach kolejnych czyli maj i teraz nawet w czerwcu, z naszych szacunkowych danych wynika, że z miesiąca na miesiąc coraz więcej tych osób na rynek pracy wracamówi Arkadiusz Kaczor, Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach.

Zwolnieni pracownicy mają otrzymać odprawy uzależnione od stażu pracy.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Katowice zapowiadają pozew do sądu za marsz nacjonalistów

Fundacja TVS z pomocą dla Hospicjum Cordis. W czasie epidemii koronawirusa potrzebne jest wszystko!

Kopalnie PGG dostały 9 nowych koncesji na wydobycie. Dla których kopalni? [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close