RegionWiadomość dnia

973,8 mln straty po pierwszej połowie 2020 r. notuje JSW

Pandemia koronawirusa bardzo dotknęła kopalnie JSW. Spółka odnotowała ogromne starty po pierwszej połowie 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu z 2019 r. Mowa o 973,8 mln złotych, które spółka straciła w związku z koronakryzysem.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Po raz pierwszy spotkałem się z taką sytuacją nadzwyczajną. Drugi kwartał to pandemia, która w szczególny sposób uderzyła w Jastrzębską Spółkę Węglową. W pewnym momencie byliśmy ośrodkiem największej liczby zachorowań w skali kraju. Wszystko zaczęło się w sposób niespodziewany. W pierwszym kwartale wydawało się, że i rynek i sytuacja sprzedażowa zaczyna nam mocno sprzyjać, ale w połowie marca zaczęły się problemy. 25 marca musieliśmy powołać sztab kryzysowy, który od tego momentu pracował nieprzerwanie. Staraliśmy się przygotować maksymalnie do nadciągającego zagrożenia. Myślę, że te nasze działania były nowatorskie i one czasem wywoływały niepochlebne opinie na zewnątrz, natomiast staraliśmy się wyprzedzać sytuacjępowiedział Włodzimierz Hereźniak, prezes spółki JSW na łamach portalu NET TG. Zagrożenie jest duże bo spółka po pierwszej połowie 2020 r. odnotowała starty w wysokości 973,8 mln złotych. Spadło drastycznie zapotrzebowanie na węgiel i koks, więc wyniki porównawcze z analogicznym okresem z 2019 r. są zatrważające.

Niższe przychody ze sprzedaży węgla oraz koksu są wynikiem uzyskanych niższych średnich cen sprzedaży odpowiednio: węgla metalurgicznego (koksowego) o 212,75 PLN/t, tj. o 30,4%, węgla do celów energetycznych o 21,85 PLN/t, tj. o 8,0% oraz koksu o 355,96 PLN/t, tj. o 31,0% – czytamy w sprawozdaniu spółki JSW. Kopalnie spółki JSW na tle innych śląskich kopalni są najmniej zagrożone wygaszeniem i zamknięciem, ze względu na zapotrzebowanie na węgiel koksowniczy.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Jastrzębie-Zdrój w zielonej strefie! Ruda Śląska przeszła do żółtej. Spore zmiany w strefach na Śląsku [WIDEO]

Samorządy przygotowują się na powrót dzieci do szkoły. Jak to będzie wyglądało w Sosnowcu? [WIDEO]

Nie chcesz by dziecko wróciło do szkoły 1 września? Za zatrzymanie ucznia w domu grozi wysoka grzywna

źródło: NET TG
red: B. Bednarczuk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close