RegionWiadomość dnia

Abp Wiktor Skworc wiceprzewodniczącym Fundacji Maksymiliana Kolbe na kolejną kadencję

Po uroczystościach związanych z 30. rocznicą Mszy Pojednania w Krzyżowej obradowała polsko-niemiecka Fundacja Maksymiliana Kolbe. W programie posiedzenia wysłuchano m.in. relacji na temat jej aktywności Fundacji w kończącym się roku. Zaakceptowano też program jej działalności na rok 2020.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz sprawdza, co politycy robią na Śląsku w stajniach i jak kupić wóz strażacki za grosze!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS


W sprawozdaniu z działalności Fundacji zwrócono szczególną uwagę na zaangażowanie w przestrzeni międzynarodowych kontaktów z młodzieżą i grupami wiernych świeckich w takich krajach jak: Ukraina, Albania czy Słowenia. Przypomniano także o odbywających się cyklicznie w Oświęcimiu międzynarodowych warsztatach podejmujących sprawy rozwiązywania problemów związanych z trudną, naznaczoną przemocą przeszłością. Jak podkreślano, inicjatywa ta gromadzi corocznie reprezentantów z kilkunastu krajów europejskich, pragnących uczyć się wspólnego dialogu prowadzącego na drogę wybaczenia i pojednania.

 

W czasie spotkania Fundacji bardzo dużo mówiono o wartości i znaczeniu świadectwa pojednanych narodów Polski i Niemiec. Podkreślono znaczącą rolę Kościoła, zwłaszcza strony polskiej, dzięki której Fundacja zyskuje wiarygodność w relacjach z przedstawicielami narodów czy innych nie pojednanych europejskich społeczeństw.

Nową inicjatywą Fundacji są warsztaty organizowane dla zawodowych oficerów wojska, w których uczestniczą reprezentanci kilku krajów europejskich.

 

Podczas tegorocznych obrad przyjęto również program aktywności Fundacji na rok 2020. Przewiduje on kontynuację dotychczasowych inicjatyw i przedsięwzięć. Szczególny akcent położono na warsztaty prowadzone w Oświęcimiu, a także na dotychczasową aktywność w Albanii, w Bośni i Hercegowinie, w Słowenii i na Ukrainie.

W Krzyżowej wybrane zostały również na kolejną kadencję władze Fundacji. Potwierdzono jej przewodniczącego w osobie ks. abp. Ludwika Schicka z ramienia Episkopatu Niemiec i jej wiceprzewodniczącego ks. abp. Wiktora Skworca, reprezentującego Konferencję Episkopatu Polski. W zarządzie Fundacji pozostał także przedstawiciel Sekretariatu KEP ks. prałat Jarosław Mrówczyński.

 

Fundacja Maksymiliana Kolbe została utworzona w 2007 r. przez episkopaty Niemiec i Polski. W preambule aktu założycielskiego wśród jej celów podkreślono działania na rzecz pojednania w oparciu o siłę pamięci. Fundacja podejmuje swoje zadania ze świadomością kontynuowania dzieła zapoczątkowanego przez biskupów polskich, którzy w 1965 r. w klimacie kończącego się II Soboru Watykańskiego, wystosowali list do biskupów niemieckich ze słowami „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

 

źródło: Archidiecezja Katowicka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Metropolia zbuduje chce zbudować spalarnię! Gdzie powstanie zakład utylizujący śmieci?

Co z meczem Izrael-Polska? Jest DECYZJA PZPN!

Katowice: Przebudowa DK 81 w Giszowcu. Następny etap prac od 14 listopada

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close